Porady

Podstawy obsługi konsoli poleceń CMD w systemie Windows (funkcje sieciowe)

Dzisiaj zajmiemy się wierszem poleceń systemu Windows. Dokładniej to poznamy kilka ciekawych i bardzo użytecznych komend, które przyśpieszą prace związane z sieciami komputerowymi.

Wiersz poleceń systemu Windows Command Line - CMD na pierwszy rzut oka przypomina system DOS. Czarny ekran, polecenia wpisywane z klawiatury. Nie jest to w rzeczywistości system operacyjny, a jedynie tzw. interpreter poleceń, który dokonuje interpretacji wprowadzanych przez użytkownika poleceń. Faktycznie, wiele z tych poleceń wygląda identycznie jak w DOS'ie. Przykładem będą polecenia takie jak DIR wyświetlający zawartość danego katalogu czy DEL kasujący wskazany plik. Tych poleceń jest więcej, ale nie będziemy nimi się zajmować. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których wykonanie pewnej czynności będzie znacznie szybsze wpisując w konsolę (wiersz poleceń) odpowiedni zestaw komend w porównaniu do wykonywania tej samej czynności posługując się myszą komputerową.

command line cmd

Wiersz poleceń CMD (Command Line)

Jak uruchomić wiersz poleceń ?

W systemie Windows klikamy odpowiednio na:

Start -> Uruchom

otwieranie cmd

Kolejność uruchomienia konsoli poleceń CMD

i wpisujemy w nowe okno CMD:

Okno Windows Otwórz

Okno uruchamiające wybrany program, np. CMD

Efektem powyższego będzie uruchomienie okna programu CMD. We właściwościach można zmienić kolory tła, czcionki, wielkości poszczególnych elementów itp. Aby zobaczyć zbiór poleceń, które są standardowymi poleceniami Windows, wystarczy wpisać komendę help i nacisnąć klawisz "Enter". Przejdźmy powoli w stronę interesujących nas poleceń.

Jak sprawdzić dostępność dowolnego komputera w sieci lub strony internetowej ?

Z pomocą przychodzi polecenie ping. W klasycznym przypadku, składnia polecenia ma postać:

ping 192.168.3.1

Zaraz po poleceniu umieszczamy adres IP interesującego nas hosta. Możliwych odpowiedzi jest kilka, ale dwie z nich będą najczęściej spotykane. Pierwszą możliwością jest brak odpowiedzi od hosta, co będzie reprezentowane przez komunikat:

Upłynął limit czasu żądania

Komunikat jest powtórzony 4 razy, ponieważ tyle domyślnie prób podejmuje "ping". Powyższa informacja mówi nam, że urządzenie jest nieosiągalne w sieci. Może być odłączone lub po prostu źle skonfigurowane. Najlepiej będzie, jeśli otrzymamy pozytywną odpowiedź używając polecenia ping. Na obrazku poniżej widać odpowiedź od hosta o adresie IP 192.168.3.1. Adres ten w moim przypadku to nic innego jak adres routera - bramy domyślnej.

Test ping w Command Line

Uruchomienie polecenia "ping" w oknie CMD

Równie dobrze mógłbym wpisać dowolny inny adres IP jakiegoś komputera w sieci, kamery IP albo modułu ETHM-1 stosowanego przy centralach Satel Integra. W ten sposób można szybko dowiedzieć się, czy parametry sieciowe danego urządzenia są poprawnie skonfigurowane i tym samym urządzenie jest widoczne w sieci. Proponuję dobrze zapamiętać sobie polecenie "ping" i sposób jego użycia. W praktyce instalatora, który zajmuje się kamerami IP, bardzo często komenda "ping" jest wykorzystywana do sprawdzania dostępności.

Polecenie ping idealnie nadaje się do sprawdzania dostępności połączenia internetowego. Zamiast uruchamiać przeglądarkę internetową (czekamy), wpisując nazwę strony i ponownie czekając na załadowanie strony, wystarczy wpisać polecenie np.:

ping www.e-alarmy.pl

Otrzymana odpowiedź błyskawicznie da nam informację, czy komputer ma dostęp do internetu czy nie. Jest to zdecydowanie szybsze niż posługiwanie się przeglądarką internetową i odświeżanie strony. Poniżej zrzut ekranu podczas pingowania naszej firmowej strony (www.e-alarmy.pl).

Test ping strony internetowej

Test odpowiedzi "ping" strony internetowej

Ciekawostką jest to, że tym razem oprócz samej nazwy strony, widzimy również adres IP. Adres pojawił się automatycznie, a dokładniej to za sprawą serwera DNS (urządzenie gdzieś w internecie), który "kojarzy" adresy IP z nazwami domen. To tylko mała dygresja, ale warto wiedzieć, że to właśnie serwery DNS (Domain Name System) ułatwiają nam życie, ponieważ one pamiętają za nas adresy IP stron internetowych. Dzięki nim posługujemy się przyjaznymi dla nas nazwami jak np. www.google.pl , www.e-alarmy.pl czy www.onet.pl. Nie musimy przy tym pamiętać ich odpowiedników w postaci adresów IP.

Tyle rozważań na temat prostego polecenia ping. Przejdźmy do kolejnego ciekawego polecenia, które jest równie proste w użyciu, a szybko podaje nam pewne bardzo ważne informacje o konfiguracji sieciowej.

Jak sprawdzić parametry sieciowe komputera, na którym właśnie pracujemy?

Aby skonfigurować podłączone do sieci kamery IP, koniecznie należy im nadać odpowiednio: adres IP, maskę i bramę. Na podstawie tych danych ustalamy analogicznie parametry dla kamer. Oczywiście adresy IP będą dla nich inne (same końcówki), ale parametry bramy i maski zostaną identyczne. Jak to sprawdzić ? Można sprawdzić to wchodząc odpowiednio w panel sterowania, sieci, właściwości połączenia sieciowego itd.. Zobaczmy ile to pracy, żeby sprawdzić kilka prostych parametrów. Spójrzmy jak to wygląda z użyciem konsoli CMD. Wystarczy wpisać polecenie:

ipconfig

Jako wynik otrzymamy informację z aktualnie nastawionymi parametrami sieciowymi. Przykład widać na obrazku poniżej:

ipconfig

Polecenie "ipconfig" do uzyskania parametrów sieciowych

Jeśli ktoś potrzebuje większej ilości informacji, wystarczy, że za poleceniem ipconfig dopisze formułę "-all. Polecenie będzie miało wtedy postać:

ipconfig -all

Wynikiem takiej komendy będzie komplet informacji o aktualnych parametrach sieciowych komputera. Dowiemy się, oprócz standardowych adresów, adres IP serwerów DNS, czy komputer posiada automatycznie przydzielony adres IP (DHCP), adres fizyczny karty sieciowej (MAC) itp. Zobaczmy to na poniższym przykładzie:

ipconfig all

Szczegółowa analiza parametrów sieciowych

Polecam każdemu zabawę w konsoli CMD systemu Windows. Dzisiaj poznaliśmy zaledwie dwa polecenia, ale są to tak naprawdę dwa obowiązkowe polecenia, które należy znać. Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy w kilku słowach o urządzeniach sieciowych, tj. switch czy router. Być może jest coś szczególnego, co wymaga szerszego wyjaśnienia ? Czekamy na Wasze sugestie.

Dariusz Bembenek