Domofony

Domofony to najpopularniejsze urządzenia służące do komunikacji głosowej w budynku. Najczęściej domofony służą do komunikacji między bramą wejściową na posesję a domem lub między wejściem na klatkę schodową w bloku a lokatorami.

W skład tradycyjnego domofonu wchodzi:

  • Kaseta zewnętrzna, zwana tez często stacją bramową, umieszczona przy furtce lub drzwiach. Kaseta zawiera głośnik oraz mikrofon i przyciski do wybierania połączenia z określonym lokatorem. Kaseta zewnętrzna domofonu ma także podświetlane okienko, w którym umieszcza się kartkę z danymi lokatorów. Bardziej zaawansowane kasety mają zaimplementowane czytniki kart lub pastylek dallas.
  • Zasilacz domofonu wraz ze wzmacniaczem, który znajduje się w domu lub na klatce schodowej i służy do wzmacniania dźwięku z mikrofonów domofonu oraz sterowania elektrozaczepami, itp.
  • Słuchawka domofonu zwana unifonem umieszczona jest w wewnątrz budynku (w mieszkaniu lokatora) i wygląda jak zwykła słuchawka telefoniczna. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór unifonów do domofonów w różnych kolorach. Przy wyborze słuchawki należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia jej do domofonu.
  • Elektrozaczep to element "wykonawczy" domofonu umieszczony w futrynie, w bezpośrednim sąsiedztwie zamka. Po naciśnięciu przycisku w unifonie przez elektromagnes elektrozaczepu płynie prąd i zwalnia blokadę zamka umożliwiając wejście na teren obiektu. Istnieją różne odmiany elektrozaczepów: elektrozaczepy rewersyjne, z pamięcią, z blokadą, itp.

W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosowane są domofony analogowe. Domofony analogowe są tanie oraz proste w podłączeniu i eksploatacji. Do ich podłączania stosuje się przewody YTDY. Przy dużych obiektach (bloki, firmy) odchdzi się od stosowania domofonów analogowych na rzecz cyfrowych.

Domofony cyfrowe znajdują najszersze zastosowanie w budynkach wielorodzinnych, osiedlach i innych rozległych instalacjach. Przy stosunkowo prostej instalacji dają szereg możłiwości sterowania drzwiami, szlabanami, itp.

Na naszych stronach znajdziesz domofony najlepszych, sprawdzonych firm. Oferujemy zarówno domofony cyfrowe jak i domofony analogowe oraz wszystkie akcesoria do instalacji domofonowych.