Porady

Jak dobrze zabezpieczyć dom? Czy sam alarm wystarczy? Jakie funkcje może spełniać system alarmowy?

Być może Twój dom znajduje się we wspaniałej okolicy, na chronionym osiedlu, w miejscu, które z daleka omijają złodzieje i żadne włamanie Ci nie grozi. Pamiętaj jednak, że czasy się zmieniają, twoi sąsiedzi mogą się wyprowadzić, a w pobliżu Twojej posiadłości może powstać np. klub nocny o nienajlepszej reputacji...

Bardzo często w naszej pracy spotykamy się z klientami, którzy uważali, że mieszkają w okolicy o bardzo niskim ryzyku włamania, aż.... do pierwszego włamania! Nie czekaj na przykrą chwilę, gdy stwierdzisz, że twój dom to niestety nie twierdza nie do zdobycia. Pomyśl już teraz o zabezpieczeniu dobytku swojego życia.

Czy tylko alarm?

Nie będziemy proponować Ci od razu systemu alarmowego jako jedynego zabezpieczenia domu. Powód jest prosty - system alarmowy to urządzenia, które nie chronią bezpośrednio przed włamaniem. Alarm to po prostu System Sygnalizacji Włamania i Napadu - stąd powszechny skrót SSWiN.

Dom musi być przede wszystkim zabezpieczony mechanicznie. Dobry zamek, solidne okna, szyby lub rolety antywłamaniowe - to podstawowe, bezpośrednie zabezpieczenie przed włamaniem. Złodziej zazwyczaj zanim spróbuje dostać się do Twojego domu, będzie go bacznie obserwować. Włamywacz zazwyczaj doskonale wie o której wychodzisz z domu i kiedy wracasz, czy na posiadłości jest pies, czy wyjeżdżasz z rodziną na weekend itp. Złodziej chce poznać Twoje słabe punkty, a potem wykorzystać je, aby dostać się do budynku i skraść majątek. Musisz zatem pokazać, że Twój dom to twierdza. Jak? To nie trudne.

Najczęściej wystarczy, aby w drzwiach był dobry zamek, aby okna były solidne i co ważne - zawsze zamykane pod Twoją nieobecność. Na pewno niedomknięty lufcik w piwnicy, zepsuty zamek przy furtce, niedziałający domofon lub uchylona brama to zachęta dla kryminalisty aby "zwiedzić" Twoją posiadłość. Możesz być pewny, że jeśli złodziej będzie miał wybierać między domem dobrze ogrodzonym, niedostępnym, a domem z non-stop otwartą bramą i psem, który je każdemu z ręki to wybierze ten drugi wariant jako przyszły łup.

Zapewne teraz już zgodzisz się ze stwierdzeniem, że dobre zabezpieczenia mechaniczne to pierwsza linia obrony domu. Podstawa to dobry zamek, drzwi, okna i ogrodzenie.

Druga linia obrony - system alarmowy.

Dobrze wiesz, że zdarza się mimo wszystko, że złodziej wchodzi do zabezpieczonego mechanicznie domu. Może np. rozwiercić zamek w drzwiach, czy po prostu wybić okno. Może też wejść przez uchylony lufcik w piwnicy. Jeśli to jedyne przeszkody, jakie stały na jego drodze, to masz pecha. Jeśli akurat jesteś w pracy - złodziej ma parę godzin na spokojne opróżnienie twojego mieszkania. Zdarzają się przypadki, że złodzieje podjeżdżają pod dom ciężarówką i udają pracowników przewożących sprzęty w trakcie przeprowadzki! Po takim włamaniu nie zostaje praktycznie nic!

Bardzo dobrym dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem jest system alarmowy zainstalowany w obiekcie.

Po pierwsze alarm, a w szczególności sygnalizator zewnętrzny skutecznie odstrasza włamywaczy. Po drugie, jeśli już ktoś niepowołany wtargnie do chronionego domu, to niezwłocznie uruchomi sygnalizację alarmu. Bandyta będzie miał parę sekund, aby uciec w strachu, zanim przyjedzie ochrona, właściciel lub policja.

Z powyższego przykładu możemy wyciągnąć prosty wniosek: system alarmowy to dodatkowe, ale bardzo ważne i skuteczne zabezpieczenie obiektu. Alarm spełnia dwie ważne funkcje: informacyjną - sygnalizuje o włamaniu oraz funkcję prewencyjną - odstrasza złodziei.

Szerokie możliwości Systemów SSWIN.

Obecnie systemy alarmowe oprócz podstawowych funkcji spełniają także szereg innych zadań. Powszechne staje się stosowanie central alarmowych (np. system Satel Integra) do automatycznego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy innymi urządzeniami elektrycznymi. Nowoczesne alarmy dają nam także możliwość zdalnego kontrolowania pracy urządzeniami domowymi przez telefon lub internet z dowolnego miejsca na świecie. Jednocześnie urządzenia alarmowe są coraz prostsze w montażu, programowaniu - stają się powszechne. Przy instalacji systemu alarmowego w zwykłym obiekcie, jakim jest np. dom, nie wymagane są koncesje czy pozwolenia. Po prostu możesz zrobić to sam. Wystarczy zakupić i zamontować system alarmowy. Czym kierować się przy wyborze alarmu? Jak rozmieścić czujki? Jak podłączyć i uruchomić system alarmowy?

Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi poradami w naszej bazie wiedzy.