Porady

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z dowolną centralą alarmową (część 1)

Przyszedł czas na kolejny "know how" dotyczący konfiguracji modułów GSM. Tym razem na celowniku mamy chyba najbardziej popularny moduł powiadomienia GPRS-T2 firmy Satel. Dzisiejsza wycieczka po zakamarkach ustawień tego modułu powinna być lekka i przyjemna. W końcu popularność tego modułu wynika m.in. z łatwości posługiwania się naszą "te-dwójką". W tym wydaniu dowiemy się jak w najprostszy sposób skonfigurować moduł GSM do pracy z dowolną centralą alarmową. Nauczymy się wysyłać SMS do właściciela w momencie wystąpienia alarmu oraz zobaczymy jak należy ustawić cały "system", aby możliwe było np. sterowanie czuwaniem poprzez wysyłanie SMS. Mamy też coś dla tych wytrwałych - pokażemy jak należy skonfigurować GPRS-T2, aby później możliwe było zdalne połączenie się z modułem i jego konfiguracja na odległość. Jak zwykle na rozgrzewkę należy się kilka słów wstępu..

Moduł GPRS-T2

Moduł GPRS-T2 Satel

.. co nieco o module GPRS-T2

Uniwersalność. To słowo, które powinniśmy już teraz zapamiętać. Moduł ma wiele zastosowań i będzie pracował z centralami nie tylko Satel. Do programowania służy program GPRS-SOFT (darmowy) dostarczany na płycie CD wraz z urządzeniem. Program dostępny również w sieci. Wejścia w ilości 5szt., możliwa kontrola obecności napięcia sieciowego AC, transmisja sygnałów do agencji ochrony, zdalne programowanie, zdalne sterowanie 1 wyjściem przekaźnikowym. To tylko część możliwości naszego bohatera GPRS-T2. Do konfiguracji należy użyć przewodu DB9FC/RJ-KPL (ten sam kabel co do central Versa, CA-5, CA-6).

UWAGA !

Przed podłączeniem zasilania do modułu GSM, należy najpierw podłączyć antenę. Zaleca się również, aby wstępna konfiguracja (m.in. PIN) odbywała się bez karty SIM w module.

 

Moduł będzie działał z każdą centralą alarmową, która posiada wyjście, na którym pojawia się 0V "masa"

Pomijam już fakt, że ta nasza umowna "masa" nie musi pochodzić bezpośrednio z centrali alarmowej. Od czego w końcu mamy przekaźniki, rezystory itp. Napisałem to, ponieważ ten poradnik jest uniwersalny i można go z powodzeniem użyć przy konfiguracji dowolnego systemu alarmowego, w którym pracuje nasza te-dwójka. Aby ten wpis nie był suchy i pozbawiony przepływu prądu, nasz moduł GPRS-T2 podłączyliśmy do centrali alarmowej Satel Versa. Na żywym organiźmie zaczniemy konfigurację systemu z powiadomieniem.

db9f

Przewód do programowania centrali Versa i modułu GPRS-T2

Kiedy moduł GPRS-T2 wysyła powiadomienie SMS ?

To jest kluczowe pytanie. Żeby nie trzymać w niepewności tych co jeszcze nie wiedzą, odpowiadam na pytanie: Wystarczy podać "0V" na dowolne (wcześniej odpowiednio ustawione) wejście "Z" modułu GSM. Czy to oznacza, że nie ma potrzeby stosowania żadnej centrali alarmowej, a wystarczy jedynie zwykły włącznik ? Dokładnie tak. Zwierając dowolne wejście "Z" modułu do masy (GND) możemy z powodzeniem wysłać SMS. Ale nam nie o to chodzi. Pisząc przesadnie, "dawcą" naszej masy ma być centrala alarmowa. A gdzie pojawia się masa przy centrali alarmowej ? To powinno być oczywiste, ale po raz kolejny nie będę trzymał w niepewności i oto odpowiedź: Potencjał 0V (masa) pojawia się na wyjściach oznaczonych jako niskoprądowe (są to wyjścia typu Open Collector O.C). W przypadku centrali Satel Versa, wyjścia niskoprądowe to wyjście OUT3 i OUT4. Które z nich wybieramy ? Decyzję pozostawiam instalatorowi. Jeśli wybór padł już na konkretne wyjście centrali, to teraz należy się zastanowić jak to wyjście oprogramować. Jeśli SMS ma przychodzić w przypadku uruchomienia się alarmu, to najzwyczajniej możemy nasze wyjście niskoprądowe zaprogramować identycznie jak wyjście, do którego wcześniej podłączyliśmy sygnalizator (on również włącza się w przypadku uruchomienia alarmu). To tyle. Uznajmy, że to co mieliśmy do zrobienia w centrali już zostało zrobione. Poniżej przykładowy sposób konfiguracji wyjścia centrali.

Versa Satel

Okno "Wyjścia" centrali Versa

Z powyższego można wywnioskować, że centrala alarmowa nie ma pojęcia o istnieniu zewnętrznego modułu GSM. Wszystko co należy do jej zadań, to "wystawienie" masy na jednym ze swoich wyjść w momencie alarmu. Ot tyle.

GPRS-SOFT i wstępne ustawienia (niezbędne minimum)

Ten wątek zawiera niezbędne minimum, które musi być wykonane podczas konfiguracji modułu GPRS-T2. Interesuje nas w tym momencie pierwsza zakładka z ustawieniami o nazwie Telefon GSM, Stacje monitorujące. Na pierwszy rzut oka wygląda groźnie - podobnie jak to miało miejsce w przypadku modułu GPRS-T1. Ale i tym razem zajmujemy się tylko kilkoma niezbędnymi parametrami, które są zaznaczone na poniższym obrazku.

GPRS-T2

Okno programu GPRS-SOFT

Przyszedł czas na omówienie poszczególnych ustawień, z którymi mamy okazję się spotkać w pierwszej zakładce.

Identyfikator GPRS-T2 - to takie "hasło serwisowe" albo inaczej "hasło dostępu" do modułu. Jest to bardzo ważny parametr i bezwzględnie trzeba go albo gdzieś zapisać albo zmienić na inny i zapamiętać. Przy pierwszym połączeniu modułu z komputerem, ten identyfikator jest przypadkowy. Przy kolejnych połączeniach należy ten identyfikator znać, w innym przypadku konieczne będzie przywrócenie modułu do ustawień fabrycznych.
PIN - numer PIN karty SIM
Numer centrum SMS - numer, który jest charakterystyczny dla każdego operatora. Numer ten dostępny jest w tabeli na końcu instrukcji do modułu GSM. Jeśli instrukcja zginie, numer ten bardzo łatwo można znaleźć w sieci, np. poprzez wyszukiwarkę google. Powinien się zaczynać od "+48"..
Numery telefonów - w dolnym lewym rogu programu do wpisania max. 4 numery telefonów, na które będzie mogło być realizowane powiadomienie.

Powyższe parametry to niezbędne minimum, które musi zostać ustawione. Pozostałe opcje, omówimy przy innej okazji.

Szanowny module GSM, Wyślij SMS "Alarm w domu" w momencie kiedy..

.. w momencie kiedy alarm się włączy. Idąc drogą dedukcji, moduł rozpoznaje włączenie się alarmu poprzez naruszenie jednego z jego wejść. Tym oto sposobem przenosimy się do trzeciej zakładki programu GPRS-SOFT o nazwie Wejścia. Poniżej zrzut ekranu obrazujący przykładowe ustawienia wejść.

GPRS-T2

Okno programu GPRS-SOFT

Typ wejścia - sposób reakcji wejścia modułu GSM (NO - zwarcie do masy, NC - odcięcie od masy).
AC - wejście do kontroli napięcia przemiennego zasilającego centralę. Tutaj możemy podłączyć jedno ze złącz "AC" płyty centrali (napięcie rzędu kilkunastu V AC). Dla wejścia "AC" w module jest do ustawienia tylko jeden parametr - "Czułość". Ten czas można interpretować następująco: "Jeśli przez ustawiony czas nie będzie napięcia na złączu AC - dopiero wtedy wykonaj powiadomienie". Ustawiając ten czas np. na 5 minut, unikniemy zbędnych wiadomości SMS, które były by wysyłane przy krótkotrwałych zanikach napięcia.

W dolnej tabeli, która znajduje się w oknie programu GPRS-SOFT, wybieramy na które numery telefonów moduł powinien odpowiednio dzwonić (CLIP) oraz wysyłać wiadomości SMS. Tutaj również wpisujemy odpowiednie treści SMS.

Zadanie wykonane !

Zakres działań potrzebnych do wykonania powiadomienia już mamy za sobą. Proponuję samodzielne testy i eksperymenty z modułem. Z racji tego, że poradnik wyszedł obszerniejszy niż planowałem, pozostałe informacje, czyli zdalne użycie przekaźnika w module GSM, zdalna konfiguracja oraz inne ciekawostki z życia "te-dwójki" przedstawię w kolejnym artykule.

Druga część artykułu dotycząca modułu GPRS-T2