Porady

Sterowanie roletą i karniszem elektrycznym systemem opartym o centralę INTEGRA

Funkcjonalność central INTEGRA z powodzeniem można wykorzystać do poprawy komfortu codziennego życia. Przykładową funkcją może być zautomatyzowane sterowanie elektrycznie podnoszonymi i opuszczanymi roletami. Wykorzystując taką możliwość system może samoczynnie opuścić wszystkie rolety z chwilą wyjścia domowników z domu i wyłączenia przez nich czuwania systemu alarmowego. Uchylenie lub otarcie okna z zamknięta roletą może spowodować jej podniesienie, umożliwiając łatwiejszy napływ świeżego powietrza. Sterowanie roletami może być też powiązane z realizacją scenariuszy automatyki dostępnych w manipulatorach INT-KSG. Przykładowo, dostosowując pomieszczenie do seansu filmowego z projektora, system może nie tylko opuścić projektor, ale też zamknąć rolety i dostosować oświetlenie w salonie do preferencji widzów.

Przykład realizacji:

Roleta automatycznie opuszcza się z chwilą załączenia czuwania systemu alarmowego. Uchylenie okna do wietrzenia uruchamia automatyczne podniesienie się rolety umożliwiające napływ świeżego powietrza. Włączenie światłą w pomieszczeniu powoduje zamknięcie rolety, uniemożliwiając podgląd z zewnątrz tego, co dzieje się wewnątrz wtedy, kiedy na dworze jest jeszcze jasno, zgodnie z sygnałem z czujnika zmierzchowego. Firanki wewnątrz domu, jeżeli zostały wcześniej odsłonięte, zawsze zasłaniają się przy otwieraniu rolet zewnętrznych, aby nie było w ciągu dnia widać, co się dzieje wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo sterowanie ruchem rolety i zasłonami można realizować ręcznie, przy pomocy manipulatora INT-KSG.

Zasada działania:

W pomieszczeniu centrala INTEGRA poprzez moduł INT-ORS steruje zarówno roletą zewnętrzną, automatycznym karniszem, jak i oświetleniem. Zastosowany sposób podłączenia silnika rolety ma na celu zabezpieczenie go prze podaniem napięcia na oba przewody sterujące przypadku błędnego oprogramowania centrali. Przyciski sterujące typu chwilowego podłączone są do płyty centrali. W celu minimalizacji opóźnienia dla wejść sterujących zmniejszony został czas reakcji i powrotu.

Przykładowy schemat podłączenia:

Konfiguracja wejść:

Konfiguracja wyjść:

Produkty współpracujące