Porady

Sterowanie oświetleniem opartym o centralę INTEGRA

Przy pomocy centrali INTEGRA z powodzeniem można realizować inteligentne sterowanie oświetleniem. W tym celu możliwe jest wykorzystanie sygnałów z różnych czujek, np. czujek ruchu czy czujek zmierzchu, w połączeniu ze sterowaniem czasowym i poleceniami użytkownika. Dodatkową opcją jest możliwość wykorzystania funkcji makro-poleceń manipulatora INT-KSG, dzięki czemu pojedyncze polecenia użytkownika może uruchamiać całą sekwencję zdarzeń. W ten sposób można wykonać tzw. „scenariusze świetlne”. Sterowanie wieloma punktami świetlnymi można realizować za pomocą dedykowanych modułów INT-ORS i INT-IORS. W przypadku bardziej rozbudowanych funkcji, możliwa jest współpraca z rządzeniami magistrali KNX, która otwiera szeroki dostęp do dedykowanych urządzeń wykonawczych, jak np. ściemniacze oświetlenia.

Przykład realizacji:

W przykładowym domu zainstalowane są czujki AQUA Luna. Ze względu na słabe oświetlenie naturalne, światło w holu, na parterze i na piętrze załączane jest automatycznie po wykryciu ruchu, niezależnie od pory dnia. W przypadku braku zasilania 230V zamiast głównych lamp w holu włączane jest inteligentne oświetlenie Luna. W pozostałych pomieszczeniach, po zmroku oraz w sytuacji braku zasilania 230V włączana jest funkcja oświetlenia z czujek AQUA Luna. Wyjątkiem jest pokój dziecięcy: lampka nocna ułatwiająca zasypianie wyłączana jest automatycznie o północy, po czym włącza się oświetlenie awaryjne z czujek AQUA Luna utrzymujące delikatny półmrok. W momencie wyjścia z domu światło we wszystkich pomieszczeniach jest automatycznie wyłączane.

Zasada działania:

Ekspander INT-ORS steruje oświetleniem na 230V. Oświetlenie awaryjne z czujek AQUA Luna sterowane jest za pomocą ekspandera CA-64 O-OC. Wejścia przycisków światła (chwilowych) w pomieszczeniach podłączone są do wejść płyty głównej. Dla wejść zapalających światło zmniejszona jest czułość w celu zmniejszenia opóźnienia.

Przykładowy schemat podłączenia:

Konfiguracja wejść:

Konfiguracja wyjść:

Produkty współpracujące