Porady

Jak zabrać się do montażu systemu alarmowego? - Instrukcja montażu systemu alarmowego - krok po kroku

Jak zabrać się do montażu systemu alarmowego? Od czego zacząć? Poniżej prezentujemy krótki opis krok po kroku montażu alarmu.

Instrukcja ta pomoże każdemu przejść całą procedurę instalacji i uruchomienia systemu bez większych kłopotów. Dokładne schematy ideowe (opracowane przez serwis e-alarmy) podłączenia elementów systemu znajdziesz w dziale SCHEMATY (tylko dla naszych klientów - po podaniu hasła).

1. Przed montażem przeczytaj uważnie instrukcję instalatora, instrukcję obsługi centrali alarmowej oraz instrukcje sygnalizatorów, czujek i innych elementów wchodzących w skład systemu.

2. Wybierz miejsca do montażu centrali, czujników alarmowych, sygnalizatorów.

 1. Czujki PIR montujemy na wysokości 2...4m (w zależności od danej czujki);
 2. Przewody prowadzimy w sposób możliwie ukryty (w ścianach, korytkach kablowych, itp.);
 3. Centrala powinna być zamontowana w pomieszczeniu chronionym (najlepiej bez okien) tak, aby osoba idąca do centrali została wykryta przez czujkę ruchu;
 4. Sygnalizator zewnętrzny powinien znajdować się wysoko, aby uniemożliwić manipulację przy nim osobom postronnym. Przewód do sygnalizatora powinien być prowadzony w sposób ukryty - najlepiej, jeśli wprowadzony jest do pomieszczenia pod obudową sygnalizatora. Jeśli sygnalizator będzie montowany na wysokości poniżej 3 metrów - konieczne jest zastosowanie sygnalizatora z własnym zasilaniem awaryjnym (np. SP4002).

3. Zamontuj centralę (za pomocą kołków rozporowych - nie dokręcaj ich, zanim nie ułożysz przewodów!). Pamiętaj o tym, że centrala musi być podłączona do sieci 230V, a często także do linii telefonicznej.

4. Zamontuj czujniki PIR, sygnalizator oraz inne elementy systemu. Podłącz przewody i opisz je.

 1. montaż można dokonać przy pomocy kołków rozporowych, wkrętów lub gorącego kleju;
 2. przewód najlepiej prowadzić pod tynkiem. Jeśli nie ma takiej możliwości można umieścić je w korytkach kablowych (dostępne w sklepach elektrycznych, lub w naszym sklepie internetowym);
 3. zalecamy montaż każdego czujnika PIR na osobnym przewodzie.

5. Opisz przewody i doprowadź je do centrali.

 1. opisz poszczególne żyły w przewodzie - ich kolory wpisz do tabelki (przykład na końcu);
 2. całe przewody najlepiej opisać przyklejając do nich kawałek taśmy klejącej i na nich napisać np. "czujka pokój", " czujka wejście", "sygnalizator zewn.", "klawiatura 1", itp.;
 3. przewody wprowadzamy do obudowy centrali przez prostokątny otwór w tyle obudowy;
 4. przewody należy przyciąć na odpowiednią długość zostawiając "zapas" do swobodnego manipulowania w obudowie centrali.

6. Podłącz przewody do centrali według załączonego przykładowego schematu ideowego.

 1. podłącz czujki PIR, sygnalizatory, klawiatury i inne elementy systemu,
 2. połącz szeregowo wszystkie wyjścia sabotażowe (TAMP, TMP, SAB), a następnie końce powstałego obwodu podłącz pod odpowiednie zaciski centrali (np. przy połączeniu EOL/NC);

7. Podłącz zasilanie centrali zgodnie z załączoną instrukcją instalatora, zachowując wszelkie środki ostrożności. Podłącz akumulator.

8. Zazwyczaj po uruchomieniu centrala wskazuje awarię systemu. Ustaw wówczas zegar centrali. Jeśli awaria nadal jest sygnalizowana - sprawdź przyczynę awarii (funkcja opisana w instrukcji użytkownika).

9. Po sprawdzeniu działania systemu i ustawieniu parametrów pracy alarmu (programowanie) dokręć kołki rozporowe na których zamontowana jest centrala. Zamknij obudowę.

10. Sprawdź poprawność pracy systemu alarmowego. Włącz dozór, sprawdź, czy wszystkie czujki odpowiednio reagują, czy działa powiadomienie telefoniczne oraz czy dobrze funkcjonuje linia sabotażowa (otwarcie dowolnej obudowy powinno wyzwalać alarm bez względu na to, czy włączony jest dozór).

11. Zmień hasło serwisowe i hasło (hasła) użytkownika.

Praktyczne uwagi:

 1. Schemat dołączany przez nas do zestawu alarmowego to przykładowy schemat ideowy. Opisane są w nim połączenia elektryczne elementów. Nie należy się sugerować kolorami na schemacie, czy sposobem prowadzenia połączeń.
 2. Od każdego elementu systemu (czujek, sygnalizatorów, klawiatur) prowadzimy osobne przewody do centrali alarmowej. Zatem każdy element powinien mieć swój przewód prowadzony do centrali. Nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowego przewodu od czujki do czujki, czy od sygnalizatora do sygnalizatora!

  Przykladowy schemat prowadzenia przewodów

 3. Połączenia elektryczne dokonujemy wewnątrz obudowy centrali alarmowej.
 4. Przed podłączeniem zasilania sprawdź poprawność wszystkich połączeń.
 5. W konfiguracji EOL/NC (standardowa) zaciski sabotażowe z poszczególnych urządzeń należy połączyć ze sobą szeregowo lutując je lub stosując złącza śrubowe. Końce powstałego obwodu sabotażowego podłącza się pod odpowiednie zaciski centrali.
 6. Przy rozbudowie systemu o dodatkowe czujki PIR należy ich wyjścia "NC" łączyć szeregowo, a końce powstałego obwodu do odpowiednich zacisków centrali.
 7. Zaciski "M" w centrali DT3K są równoznaczne - tzn. oba połączone z masą centrali.
 8. Zaciski COM w centralach SATEL są równoznaczne.
 9. Czujniki PIR przy pierwszym uruchomieniu wykonują test (poprzez kilkakrotne załączenie i wyłączenie przekaźników, miganie diody LED).

Jedno jest pewne: system alarmowy to nie zabawka do samodzielnego montażu. Jeśli chcesz mieć profesjonalnie zabezpieczony dom, zgłoś się do profesjonalisty.

A może chcesz sam zająć się montażem systemów zabepieczeń?
Jeśli tak, to zapraszamy serdecznie na organizowane przez nasz szkolenia warsztatowe dla profesjonalistów. Zanim podejmiesz decyzję, zobacz na krótkim filmie jak szkolenia wyglądają i co o nich sądzą inni instalatorzy.