ASD-250 - Bezprzewodowa czujka dymu, ABAX 2

wróć do: Satel ABAX 2

AAA

Producent

ASD-250 - Bezprzewodowa czujka dymu, dedykowana do pracy w systemie dwukierunkowym ABAX 2. Zbudowana z wysokiej komponentów, cechuje się wysoką skutecznością wykrywania dymu i niezawodnością przez długi okres czasu. Do elementów wyróżniających czujki można zaliczyć:

 • Fotoelektryczny czujnik dymu w specjalnej komorze Swirl
 • Wbudowany filtr Hexmesh, chroniący czujkę przed zabrudzeniami
 • Optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmu
 • Możliwość pracy autonomicznej (zgodnie z normą EN 14604)
 • Dwukierunkowa komunikacja bezprzewodowa w paśmie częstotliwości 868 MHz
 • Wysoka odporność na sygnały zakłócające i interferencję z innym systemem bezprzewodowym 868 MHz
 • Duży skuteczny zasięg transmisji bezprzewodowej, dochodzący do maksymalnie 2000 m (przy współpracy z kontrolerem ACU-220)
 • Zasilanie z poziomu baterii CR123A 3 V (automatyczna sygnalizacja słabej baterii gdy jej napięcie spadnie poniżej 2.75 V)
 • Możliwość pracy w trybie ECO (nawet do 4 razy dłuższy czas działania)
 • Zabezpieczenie antysabotażowe przed nieautoryzowanym otwarciem obudowy
 • Obsługa funkcji testowej

ASD-250 jest uniwersalną czujka dymu, którą można wykorzystać do realizacji podstawowej ochrony przeciwpożarowej. Jest ona świetnym uzupełnieniem standardowego systemu alarmowego, rozszerzając jego funkcjonalność o ostrzeganie pożarowe. Co za tym idzie, można ją z powodzeniem stosować w obiektach takich jak domy, mieszkania, sklepy, firmy, itp.

Uwaga!
Czujka ASD-250 może również pracować w klasycznym systemie bezprzewodowym ABAX.

Czujka optyczna

Wysoka skuteczność wykrywania dymu
Czujkę ASD-250 zbudowano w oparciu o wysokiej jakości fotoelektryczny czujnik dymu, umieszczony w specjalnej komorze Swirl. Dzięki nim cechuje się ona niezawodnością i wysoką skutecznością wykrywania dymu. Zasada działania czujki optycznej jest bardzo prosta - gdy stężenie dymu w komorze optycznej przekroczy określony próg, uruchamia się alarm pożarowy. Przez co czujki te mogą skutecznie wykrywać pożar w jego bardzo wczesnym stadium - gdy nie ma jeszcze otwartego ognia, natomiast uwalnia się spora ilość dymu.

Filtr Hexmesh

Bezawaryjna praca przez długi okres czasu
Dodatkową zaletą modelu jest wbudowany filtr Hexmesh, wykonany ze stali nierdzewnej. Chroni on czujkę przed dostaniem się do jej wnętrza drobnych zabrudzeń i małych owadów. Tym samym zwiększa jej niezawodność i umożliwia bezawaryjną pracę przez długi czas. Czujka ASD-250 kontroluje również stan komory optycznej. Gdy komora się zabrudzi, czujka sygnalizuje konieczność przeprowadzenia konserwacji.

Uwaga!
Kontrole okresowe powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż co 6 miesięcy, nawet gdy czujka nie sygnalizuje konieczności czyszczenia.

Optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmu

Możliwość pracy autonomicznej
Czujka posiada wbudowaną optyczno-akustyczną sygnalizację alarmu. Dzięki czemu może ona skutecznie pracować jako czujka autonomiczna (zgodna z normą EN 14604). Sygnalizacja optyczno-akustyczna jest realizowana przy pomocy:

 • Przetwornika piezoelektrycznego, który po aktywacji alarmu emituje sygnał dźwiękowy
 • Diody LED, która sygnalizuje zabrudzenie komory optycznej, słabą baterię i alarm

Pracując w systemie ABAX / ABAX 2, sygnalizacja załącza się również, gdy alarm zostanie wykryty przez inną czujkę. Jednak musi być ona podłączona do tego samego kontrolera systemu bezprzewodowego.

System ABAX 2

Skuteczna i niezawodna transmisja bezprzewodowa
Czujkę ASD-250 zaprojektowano do pracy w bezprzewodowym systemie ABAX 2. Do cech charakterystycznych tego systemu można zaliczyć:

 • Dwukierunkowa komunikacja, która zwiększa niezawodność transmisji i umożliwia okresowe badanie poprawności działania urządzeń systemu (w przeciwieństwie do systemu ABAX, w systemie ABAX 2 to czujki same "zgłaszają się" do kontrolera o odpowiednich okresach czasu)
 • Częstotliwość pracy 868 MHz i 4 kanały transmisji z funkcją dywersyfikacji. Funkcja dywersyfikacji transmisji automatycznie bada jaki jest poziom zakłóceń na poszczególnych kanałach. Na podstawie wyników analizy wybiera do transmisji ten kanał, na którym poziom zakłóceń jest najniższy
 • Szyfrowana komunikacja w standardzie AES ze 128 bitowym kluczem. Standard AES zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transmisji danych, bliski temu ze standardowych, przewodowych systemów alarmowych
 • Możliwość pracy w systemie alarmowym INTEGRA, INTEGRA Plus oraz VERSA. Przy współpracy z kontrolerem ACU-220 możliwa jest również praca autonomiczna i współpraca z praktycznie dowolną centralą alarmową
 • Skuteczny zasięg transmisji do 2000 m przy współpracy z kontrolerem ACU-220 (do 1600 m dla mini kontrolera ACU-280)

Dodatkową zaletą systemu bezprzewodowego jest jego stosunkowo prosty montaż. System bezprzewodowy można również z łatwością uzupełnić o dodatkowe elementy - bez konieczności prowadzenia nowych przewodów połączeniowych. Co za tym idzie, jego rozbudowa nie wymaga prowadzenia prac remontowych, co znacznie ją przyspiesza i ogranicza jej koszty.

Parametry techniczne ASD-250:

Rodzaj komunikacji: Dwukierunkowa
Częstotliwość pracy: 868 MHz
Zasięg komunikacji bezprzewodowej: 2000 m
Ilość kanałów: 4
Rodzaj detektora: Fotoelektryczny
Sygnalizacja akustyczna: Przetwornik piezoelektryczny
Sygnalizacja optyczna: Dioda LED
Kolor: Biały
Temperatura pracy: 0...+55 oC
Bateria: CR123A 3V
Pobór prądu: 120 mA
Wymiary[śred/wys]: 108 x 54 mm
Waga: 0.17 kg

Gwarancja producenta:

 • 24 miesiące

Podobne produkty w kategorii: Satel ABAX 2