ASD-150 - Czujka dymu

wróć do: Czujki dymu, czadu i gazu

AAA
 • product/13/sp519814894018391.jpg

Producent

ASD-150 - Optyczna czujka pożarowa, dedykowana do pracy autonomicznej lub jako element systemu alarmowego z komunikacją bezprzewodową ABAX. Cechuje się wysoką jakością wykonania i korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, stosowanych w systemach detekcji dymu. Dzięki czemu cechuje się wysokim poziomem zabezpieczenia przeciwpożarowego i umożliwia szybkie wykrycie ognia lub jego potencjalnych źródeł. Do cech charakterystycznych czujki można zaliczyć:

 • Budowę w oparciu o wysokiej jakości detektor optyczny, umieszczony w komorze Swirl
 • Odporność na zabrudzenia, zapewnioną przez filtr ze stali nierdzewnej Hexamesh
 • Głośną sygnalizację akustyczną (85 dB w odległości 3 m), zapewnioną przez przetwornik piezoelektryczy
 • Funkcje autodiagnostyki - kontrola komory optycznej i stanu baterii

ASD-150 to uniwersalna czujka dymu, dedykowana do stosowania małych i średniej wielkości obiektach. Sprawdza się świetnie w domach, mieszkaniach, sklepach, pomieszczeniach biurowych, a nawet niewielkich obiektach przemysłowych - czyli wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności stosowania pełnego systemu PPOŻ.

Detektor optyczny

Wysoka skutecznośc wykrywania dymu

Czujkę ASD-150 zbudowano w oparciu o detektor optyczny, umieszczony w specjalnej komorze Swirl. Dzięki czemu cechuje się ona wysoką skutecznością i umożliwia wykrycie pożaru w jego wczesnym stadium - gdy nie ma jeszcze otwartego ognia, natomiast pojawia się spore zadymienie. Zasada działania detektora optycznego jest wyjątkowo prosta. Kiedy natężenie dymu w komorze Swirl przekroczy dopuszczalny poziom, uruchamia się alarm.

Dodatkową zaletą czujki jest wbudowany filtr Hexamesh wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki niemu czujka jest odporna na zabrudzenia, które mogły by spowodować niepoprawną pracę.

Przetwornik piezoelektryczny

Głośna sygnalizacja alarmu

Czujka posiada wbudowany przetwornik piezoelektryczny, dzięki któremu sygnalizacja alarmu jest donośna i nie sposób jej przeoczyć. Głośność przetwornika w odległości 3 m od czujki wynosi około 85 dB. Alarm jest również sygnalizowany optycznie, przy pomocy diody LED.

Praca w systemie ABAX

Możliwość realizacji małego systemu PPOŻ

Cechą charakterystyczną czujki jest możliwość pracy w bezprzewodowym systemie alarmowym ABAX. System w którym pracuje kilka ASD-150 można zaprogramować tak, że wykrycie dymu przez dowolną czujkę uruchomi sygnalizację akustyczną w pozostałych. Rozwiązanie to sprawia, że czujki ASD-150 sprawdzają się świetnie w obiektach, w których nie ma potrzeby stosowania samodzielnego systemu PPOŻ. Dodatkowymi zaletami czujki pracującej w systemie ABAX są ochrona sabotażowa przed otwarciem obudowy i zdalne łączenie trybu testowego.

Do najistotniejszych cech systemu bezprzewodowego ABAX można zaliczyć:

 • Podwyższoną częstotliwość pracy 868 MHz, zmniejszająca ryzyko zagłuszenia przez inne urządzenia bezprzewodowe, które pracują w sąsiedztwie
 • Dwukierunkowa transmisja, która gwarantuje poprawną komunikację - co pewien określony czas centrala sprawdza czy podłączone urządzenia działają poprawnie
 • Szyfrowana transmisja, uniemożliwiająca osobom trzecim wysłanie fałszywych sygnałów
 • Możliwość nadania indywidualnych nazw urządzeniom pracującym w systemie. Dzięki czemu zarządzanie nim jest znacznie łatwiejsze
 • Zdalna konfiguracja z poziomu programu DLOADX
 • Zdalnie uruchamiane funkcje testowe
 • Krótki czas reakcji
 • Niski pobór prądu przez urządzenia końcowe

ASD-150 być obsługiwana przez:

 • Kontrolery ACU-120 i ACU-270 z wersją oprogramowania 5.02 (lub nowszą)
 • Retransmiter ARU-100 z wersją oprogramowania 2.02 2015-06-01 (lub nowszą)
 • Centralę INTEGRA 128-WRL z wersją oprogramowania 1.15 (lub nowszą)

Praca autonomiczna

Skuteczna sygnalizacja alarmu w małych obiektach

Dodatkową zaletą czujki ASD-150 jest możliwość całkowicie samodzielnej pracy. Dzięki czemu można ją z powodzeniem stosować w małych obiektach, takich jak np. sklepiki, biura, kawalerki, itp. Po wykryciu dymu czujka sygnalizuje alarm akustycznie i optycznie.

Model posiada również certyfikat zgodności z normą EN 14604 (dla czujek autonomicznych), wydaną przez Centrun Naukowo-Badawcze Ochrony przeciwpożarowej. Gwarantuje ona niezawodność i skuteczną samodzielną pracę.

Parametry techniczne ASD-150:

Rodzaj czujnika: Dymu
Czujnik autonomiczny: TAK
Rodzaj sensora: Optyczny
Sygnalizacja optyczna: TAK, dioda LED
Sygnalizacja akustyczna: TAK, przetwornik piezoelektryczny (85 dB)
Temperatura pracy: 0...+55 oC
Zasilanie: CR123A 3 V
Pobór prądu: Czuwanie - 85 uA, alarm - 120 mA
Sygnalizacja słabych baterii: TAK
Wymiary[śred/wys]: 108 x 54 mm
Waga: 170 g
Certyfikaty: EN 14604

Gwarancja producenta:

 • 24 miesiące

Podobne produkty w kategorii: Czujki dymu, czadu i gazu