Mobotix Q24M-Sec-D11 - hemisferyczna kamera IP

wróć do: Kamery IP

AAA
 • Hemisferyczna kamera IP Mobotix Q24M
 • Prezentacja możliwości obserwacji 360°
 • Dwustronna panorama
 • Tryb podglądu "quad"
 • Korekcja dystorsji beczkowatej
 • youtube.com: Mobotix Q24M-Sec-D11 - hemisferyczna kamera IP
 • Hemisferyczna kamera IP Mobotix Q24M
 • Prezentacja możliwości obserwacji 360°
 • Dwustronna panorama
 • Tryb podglądu "quad"
 • Korekcja dystorsji beczkowatej

Odporna na warunki atmosferyczne kamera IP MOBOTIX Q24 dzięki 360° dookólnemu podglądowi umożliwia monitoring i rejestrację (sterowaną zdarzeniami) całego pomieszczenia. Przy jednoczesnej możliwości wyświetlania sceny w trybach m.in. panoramy, zoom lub „quada” może być używana w wielu nowych zastosowaniach.

Kamera Q24 jest unikalnym rozwiązaniem oferującym jednocześnie wysoką wydajność i niespotykane nigdzie indziej możliwości prezentacji obserwowanej sceny. Przy podglądzie wybranego fragmentu sceny zapewniony jest jednocześnie zapis całego obszaru 360°. Dzięki temu, w trybie odtwarzania materiału może być obserwowany - dowolny fragment sceny. Efekt takiego rozwiązania można by przyrównać do rzeczy niemożliwej a znanej jedynie z filmów science-fiction - do kamery obrotowej, którą sterować można nie tylko podczas oglądania "na żywo" lecz również w trybie odtwarzania! To tak jakby możliwe było decydowanie gdzie kamera miała być skierowana wtedy, kiedy zarejestrowane wydarzenie miało miejsce - czyli... w przeszłości! Oprogramowanie kamery na bierząco "prostuje" widziany obraz i niweluje zniekształcenia obrazu wynikające z bardzo szerokiego kąta widzenia kamery.

Kamera Q24 nigdy nie ma martwych stref – nawet gdy jest obserwowany wybrany obszar to rejestrowana jest cała scena.

Należy podkreślić fakt, że kamera Q24 – tak jak każdy model kamery MOBOTIX – dzięki zaimplementowanemu w niej kompletnemu oprogramowaniu pracuje całkowicie autonomicznie.

W urządzeniu zastosowany został przetwornik kolorowy o rozdzielczości 3Mpx (QXGA - 2048x1536), dający możliwość obserwacji z około 7,5 razy większą szczegółowością, w stosunku do tradycyjnych kamer PAL. Skanowanie progresywne, powoduje dalsze, znaczne poprawienie jakości obrazu w stosunku do skanowania międzyliniowego używanego w kamerach analogowych.

Odporna, wzmacniana włóknem szklanym obudowa urządzenia wykonana jest w klasie szczelności IP65, natomiast sama kamera jest skonstruowana w taki sposób, że nie posiada żadnych części mechanicznych. Wszystko to z myślą o długiej i bezawaryjnej pracy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. W konsekwencji, uzyskano szeroki zakres temperatur pracy od -30 do + 60 st. C., bez potrzeby stosowania dodatkowej grzałki wewnątrz urządzenia. M.in. ta właśnie cecha z kolei, pozwala na minimalizację poboru prądu (tylko 3 W), dając nie tylko oszczędności ale i znacznie ułatwiając instalację. Dzięki niewielkiemu zużyciu energii i zasilaniu poprzez standard PoE (Power Over Ethernet IEEE 802.3af), do kamery można prowadzić długie odcinki przewodów bez obawy o spadki napięcia.

Laureat prestiżowych nagród.

Na Międzynarodowej Wystawie Zabezpieczeń Securex 2010, systemowe rozwiązanie pod nazwą: "autonomiczny system nadzoru wideo/audio i rejestracji Q24M-Sec" otrzymało nagrodę w prestiżowym konkursie "Polski Mistrz Techniki Alarmowej 2010" organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem "POLALARM". Urządzenie zwyciężyło w swojej kategorii: "Urządzenia i systemy nadzoru telewizyjnego i rejestracji obrazów" oraz - otrzymało tytuł "Złota Zbroja" dla zwycięzcy całego konkursu!

Wszystkie funkcje i operacje związane z detekcją zdarzeń i realizacją zapisu, są wykonywane po stronie kamery a nie rejestratora, dzięki czemu zapis może być prowadzony na praktycznie dowolnym zasobie sieciowym, a komputer prowadzący rejestrację jest znacznie mniej obciążony i może obsłużyć więcej kamer jednocześnie (nawet 40 strumieni w rozdzielczości VGA z prędkością 30kl/s.). Tzw. bufor pierścieniowy wideo, zapewnia ciągłość zapisu, nawet w przypadku kilkunastominutowej awarii sieci bądź utraty połączenia z serwerem zapisu. Dodatkowo, kamera posiada wbudowany port kart MicroSD, może więc prowadzić zapis zupełnie niezależnie od sieci (obsługa kart do 32GB, karta 4GB w zestawie). Ponadto urządzenie wyposażone jest w złącze USB, do którego można podłączyć dysk twardy z takim interfejsem (wymagane osobne zasilanie dla dysku).

Obraz strumieniowany jest z użyciem dwóch kodeków. Kompresja MJPEG zapewnia kompatybilność i możliwość pogdlądu obrazu z prawie każdej platformy, natomiast kodek MxPEG, gwarantuje dużą wydajność i bardzo małe obciążenie sieci. Kamera posiada wbudowany mikrofon i głośnik do dwukierunkowej komunikacji audio. W zestawie znajduje się także oprogramowanie zarządzające MxControlCenter.

Parametry techniczne

Przetwornik: CMOS 1/2", skanowanie progresywne
Max.
rozdzielczość:
2048x1536 (3 Mpx)
Czułość: 1 lux (t=1/60 sek), 0,05 lux (t=1/1 sek)
Obiektyw: hemisferyczny 11mm
Dostępne
rozdzielczości:
Swobodny wybór rozdzielczości (od 160x120 do 2048x1536); PTZ, podział na 4 / quad, panorama, podwójna panorama, panorama i zbliżenia (3 sceny)
Max prędkość
(M-JPEG):
VGA: 25 fps; 704x576: 18 fps; 1Mpx: 8 fps; 3Mpx: 4 fps;
Strumień
wideo (MxPEG):
VGA: 30 fps; 704x576: 30 fps; 1Mpx: 30 fps; 3Mpx: 20 fps;
Kompresja
obrazu:
MxPEG, M-JPEG, JPG, H.263 (w wideo-VoIP)
Wewnętrzny
DVR:
Gniazdo dla kart microSD (pojemność do 32GB)
Zapis
zewnętrzny:
Bezpośrednio na NAS i PC/Serwer bez żadnego specjalnego oprogramowania
Analiza
obrazu:
Kompensacja tylnego oświetlenia, automatyczny balans bieli, wielopolowa inteligentna detekcja ruchu, korekcja zniekształceń geometrycznych (wbudowana korekcja obrazu panoramicznego)
Wirtualny
PTZ:
Cyfrowy Pan/Tilt/Zoom, płynny zoom x8
Alarmy/
Zdarzenia:
Wyzwalanie zdarzeń przez wbudowaną wielookienkową detekcję ruchu, sygnał zewnętrzny, czujnik temperatury, powiadamianie przez e-mail, FTP, telefonię IP (VoIP, SIP) alarm, wizualny/akustyczny, obrazy pre- i po-alarmie
Audio: Zintegrowany mikrofon i głośnik, wej. i wyj. liniowe, audio synchronizowane z wideo, dwukierunkowy głośnik, rejestracja audio
Interfejsy: Ethernet 10/100, USB, MxBus
Audio/
Telefonia:
VoIP, SIP, dwukierunkowy głośnik, zdalny nadzór przez DTMF, sygnalizacja alarmu
Bezpieczeństwo: Użytkownicy i Grupy, HTTPS/SSL, filtr adresów IP, IEEE 802.1x, wykrywanie intruza, cyfrowa sygnatura obrazu
Certyfikaty: EMC (EN50121-4, EN55022, EN55024, EN61000-6-2,FCC part15B, AS/NZS3548)
Zasilanie: Power over Ethernet (PoE – IEEE 802.3af), typowo 3 W, switch lub Mobotix adapter
Eksploatacja: IP66 (EN 60529), od -30° do +60° C
Wymiary
(śr. x wys.):
160 x 50 mm
Masa: ok. 450 g

W zestawie:

 • Oprogramowanie do zarządzania MxEasy System Nadzoru Wideo MxControlCenter,
 • Obudowa (wytrzymałe komponenty – PBT-PC), biała
 • Obiektyw 360°,
 • Elementy montażowe,
 • Patch cord,
 • Podręcznik,
 • Karta microSD 4GB.

Pliki do pobrania dla Mobotix Q24M-Sec-D11 - hemisferyczna kamera IP

Q24M - Karta katalogowa
Q24M - funkcje