K1C - Jonizacyjna czujka dymu

wróć do: Czujki dymu, czadu i gazu

AAA
 • product/14/sp542815011486511.jpg
 • product/14/sp542815011486512.jpg
 • product/14/sp542815011486513.jpg

Producent

Kidde K1C - Autonomiczna czujka dymu, dedykowana do realizacji sygnalizacji pożarowej w domach i mieszkaniach. Cechuje się stabilnymi parametrami pracy i wysoką skutecznością wykrywania pożaru, nawet w jego bardzo wczesnym stadium. Do elementów wyróżniających czujki można zaliczyć:

 • Działanie w oparciu o jonizacyjną technikę wykrywania dymu
 • Dualny system zasilania - z sieci 230V AC i baterii 9V DC. Bateria umożliwia podtrzymanie pracy czujki w przypadku awarii sieci elektrycznej
 • Blokada uniemożliwiająca przymocowanie czujki bez prawidłowo zamontowanej baterii
 • Blokada uniemożliwiająca przypadkowy demontaż czujki
 • Wbudowane przyciski funkcyjne - HUSH do wyłączania sygnalizacji alarmowej i TEST do sprawdzania poprawności działania
 • Praca autonomiczna, z możliwością połączenia szeregowego do 24 czujek K1C
 • Głośna sygnalizacja alarmu na poziomie 85 dB
 • Spełnienie wymagań normy PN-EN 14604:2006P dla czujek domowych

Czujka jonizacyjna

Wysoka skuteczność wykrywania dymu

Zasada działania jonizacyjnych czujek dymu jest stosunkowo prosta. Cząsteczki dymu wydzielane podczas spalania wnikają do komory jonizacyjnej i łączą się z cząsteczkami powietrza. W efekcie czego zmienia się natężenie prądu elektrycznego w obwodzie czujki, co jest sygnalizowane załączeniem alarmu. Czujki jonizacyjne umożliwiają wykrywanie praktycznie każdy rodzaj dymu, przez co są uniwersalne.

Dodatkową zaletą czujek jonizacyjnych jest wysoka skuteczność wykrywania pożaru w jego wczesnym stadium - gdy nie ma jeszcze otwartego ognia i produkowana jest spora ilość dymu. Wykrycie ogniska pożaru we wczesnym stadium daje możliwość zareagowania, zanim ogień wyrządzi poważne szkody.

Dualny system zasilania

Stała ochrona pomieszczenia

Cechą charakterystyczną czujki dymu K1C jest dualny system zasilania - z sieci 230V AC lub baterii 9V DC. W normalnych warunkach pracy czujka jest zasilana z sieci elektrycznej, a w przypadku jej awarii, przełącza się ona automatycznie na zasilanie bateryjne. Funkcjonalność ta znacznie podnosi niezawodność działania czujki.

Dużą zaletą modelu K1C jest umieszczenie komory bateryjnej w przedniej części czujki. Dzięki czemu baterię można wymienić bez konieczności demontażu całej czujki - co znacznie ułatwia i skraca czas przeprowadzania okresowych prac serwisowych. Dodatkową zaletą czujki jest sygnalizacja rozładowania wpiętej baterii.

PN-EN 14604:2006P

Dedykowana do zastosowań domowych

Jonizacyjna czujka dymu Kidde K1C spełnia wymagania normy PN-EN 14604:2006P dla czujek domowych. Gwarantuje ona niezawodność, wysoką skuteczność wykrywania dymu i stabilne parametry pracy ciągłej. Sprawdza się ona świetnie w domach i mieszkaniach, do realizacji ekonomicznego systemu wykrywania pożaru każdego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że stosując czujkę w pomieszczeniach w których może pojawić się zadymienie (np. kuchnia), istnieje ryzyko powstania fałszywych alarmów.

Przyciski TEST i HUSH

Możliwość testowania czujki i wyciszenia alarmu

Czujka jest również wyposażona w 2 przyciski funkcyjne - TEST i HUSH. Przycisk TEST, jak wskazuje jego nazwa, wywołuj funkcje testowania poprawności pracy czujki. Przycisk HUSH wyłącza natomiast sygnalizację aktywnego alarmu. Możliwość wyłączenia sygnalizacji alarmowej okazuje się przydatna, gdy czujka jest montowana w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia fałszywego alarmu.

Łączenie czujek

Możliwość budowy mini systemu wykrywania dymu

Kidde K1C jest czujką autonomiczną, jednak może być ona łączona szeregowo z innymi czujkami z innymi czujkami tego samego modelu (do 24 urządzeń). Rozwiązanie to umożliwia stworzenie podstawowego systemu wykrywania dymu w niedużych obiektach. Zasada współpracy czujek jest prosta - w przypadku wykrycia alarmu przez jedną z czujek, sygnalizacja alarmu załączy się we wszystkich.

Głośność 85 dB

Wyraźna sygnalizacja alarmu

Cechą charakterystyczną czujki jest głośna sygnalizacja alarmowa na poziomie 85 dB. Przez co jest ona donośna i nie sposób jej przeoczyć nawet ze sporej odległości. Czujka jest również wyposażona w diodę LED, służącą do optycznej sygnalizacji alarmu.

Parametry techniczne K1C:

Rodzaj czujnika: Dymu
Czujnik autonomiczny: TAK
Rodzaj sensora: Jonizacyjny
Sygnalizacja optyczna: TAK, dioda LED
Sygnalizacja akustyczna: TAK, 85 dB
Przycisk TEST: TAK
Temperatura pracy: 4 - 40 oC
Wilgotność powietrza: 93%
Zasilanie: 230V AC, bateria 9V DC
Sygnalizacja słabych baterii: TAK
Funkcje: TEST i HUSH
Wymiary[śred/wys]: 125 x 54 mm
Waga: 0.27 kg
Certyfikaty: PN-EN 14604:2006P

Gwarancja producenta:

 • 5 lat

Zapytaj o K1C - Jonizacyjna czujka dymu

Poleć znajomemu K1C - Jonizacyjna czujka dymu

Aby powiadomić znajomego o produkcie w naszym sklepie wypełnij i wyślij poniższy formularz.

Podobne produkty w kategorii: Czujki dymu, czadu i gazu

Gazex
DD-CO/APs - Cyfrowy detektor tlenku węgla do systemów alarmowych

Kidde
7CO - Czujnik czadu

Kidde
10SCO - Dualny czujnik dymu i czadu