Monitoring IP

Monitoring IP jest nowoczesną koncepcją budowy systemów monitoringu wizyjnego. W systemach monitoringu IP, komunikacja pomiędzy urządzeniami obserwującymi (kamery IP), a urządzeniami rejestrującymi (rejestratory NVR) oraz urządzeniami służącymi do podglądu obrazu (najczęściej komputery PC, tablety i smartfony) odbywa się za pośrednictwem komputerowej sieci IP opartej o protokół TCP/IP.

Zdjęcie: Rejestrator NVR16

Każde urządzenie pracujące w takim systemie wymaga konfiguracji parametrów sieciowych – tak aby posiadało swój unikalny adres IP. Dzięki takiemu rozwiązaniu, infrastruktura przewodowa może być znacznie mniej rozbudowana niż w tradycyjnym systemie, gdyż stosuje się switche sieciowe, do łączenia poszczególnych urządzeń (rejestrator nie potrzebuje osobnego wejścia video do każdej kamery). Budowa okablowania jest łatwiejsza również dzięki możliwości stosowania zasilaczy PoE. Zasilacze PoE dają możliwość zasilania urządzeń IP, tym samym przewodem UTP, którym odbywa się komunikacja sieciowa (pod warunkiem że konkretne urządzenie obsługuje technologię zasilania Power Over Ethernet – w skrócie PoE).

Zdjęcie: Switch PoE-FSH1608

Stosowanie monitoringu IP daje również wiele innych korzyści. Transmisja cyfrowa umożliwia uzyskanie wysokich –znacznie wyższych niż w „analogu” rozdzielczości obrazu. Kamery o rozdzielczości 1,3Mpx (megapikseli) i wyższej, nazywają się kamerami megapikselowymi. Rozdzielczość obrazu z kamery megapikselowej 1,3Mpx jest ponad trzy razy wyższa niż w przypadku tradycyjnej kamery analogowej, przy czym znacznie popularniejsze od kamer 1,3Mpx są kamery o jeszcze wyższych rozdzielczościach – tzw. kamery Full HD o rozdzielczości 2Mpx (1080p) Taka rozdzielczość również nie jest szczytem możliwości, ponieważ łatwo spotkać na rynku kamery trzymegapikselowe czy pięciomegapikselowe.

Zdjęcie: Kamera Full HD BCS-TIP5200IR

Tak duże rozdzielczości pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej szczegółowości (przy prawidłowym montażu i ustawieniu kamery możliwe, a nawet łatwe staje się rozpoznawanie i identyfikacja osób, odczytywanie nominałów banknotów na stanowiskach kasowych, czy odczytywanie tablic rejestracyjnych samochodów).

Istnieje możliwość wykorzystania starszych kamer analogowych przy budowie monitoringu IP. Przejście z systemu analogowego na IP nie skazuje nas na wyrzucenie starych kamer. Można stosować rejestratory hybrydowe, obsługujące zarówno kamery analogowe jak i kamery IP. Można również tradycyjną kamerę wyposażyć w moduł videoserwera, który „przekonwertuje” sygnał analogowy na sygnał IP.