Porady

Systemy CCTV - KAMERY PRZEMYS£OWE

Kamery przemys³owe:

Kamery przemys³owe, to niezbêdne elementy ka¿dego systemu CCTV. Kamery przemys³owe przetwarzaj± obraz przekazany z obiektywu na sygna³ elektryczny - video. G³ównym elementem ka¿dej kamery jest przetwornik obrazu. Obecnie na rynku dostêpne s± kamery z przetwornikami CCD oraz CMOS (opisujemy je w dziale FAQ). Ze wzglêdu na du¿o lepsze parametry obrazu do systemów CCTV polecamy kamery z przetwornikami CCD, a odradzamy zakup kamer CMOS.

Przyk³adowa kamera CCD CAM-502

Kamery przemys³owe mo¿emy podzieliæ:

  • ze wzglêdu na rodzaj przekazywanego obrazu na: kamery czarno-bia³e i kamery kolorowe;
  • ze wzglêdu na rozdzielczo¶æ obrazu: kamery standardowe i kamery o wysokiej rozdzielczo¶ci;
  • ze wzglêdu na zasilanie: kamery 12V, 24V, 230V;
  • ze wzglêdu na miejsce stosowania na: kamery zewnêtrzne i kamery wewnêtrzne;
  • ze wzglêdu na pracê w ró¿nych warunkach o¶wietleniowych na: kamery do pracy dziennej (zwyk³e), kamery dzieñ/noc i kamery z o¶wietlaczami IR;

Kamery czarno-bia³e a kolorowe:

Wybieraj±c kamerê do systemu CCTV musimy okre¶liæ, co kamera ma obserwowaæ. Kamery kolorowe s± lepsze do obserwacji pogl±dowej. Kamery kolorowe pozwalaj± na lepsz± identyfikacjê szczegó³ów, rozpoznawanie twarzy, itp. Kamery kolorowe dobrze jest zatem stosowaæ do obserwacji ludzi, identyfikacji osób, itp. Kamery kolorowe znajduj± zastosowanie w supermarketach, na stadionach, w sklepach, bankach i wszêdzie tam, gdzie niezbêdna jest identyfikacja osób. Kamery kolorowe maj± niestety mniejsz± czu³o¶æ od kamer czarno-bia³ych. Kamery kolorowe nie bêd± tak¿e wspó³pracowaæ z o¶wietlaczami podczerwieni, poniewa¿ standardowo s± wyposa¿one w filtry podczerwieni (nie dotyczy to kamer typu dzieñ/noc).

Przyk³adowa kamera kolorowa dzieñ/noc U-CAM 585

Kamery czarno-bia³e przeznaczone s± przede wszystkim do obserwacji przedmiotów o znanych kszta³tach, tablic rejestracyjnych samochodów, itp. oraz do obserwacji w s³abych warunkach o¶wietleniowych oraz po zmroku - z zastosowaniem o¶wietlaczy podczerwieni. Kamery czarno-bia³e maj± lepsz± czu³o¶æ od kamer kolorowych, siêgaj±c± tysiêcznych czê¶ci luxa, pozwalaj± te¿ uzyskaæ wiêksz± rozdzielczo¶æ obrazu i mog± pracowaæ w nocy, poniewa¿ czu³o¶æ widmowa kamer czarno-bia³ych obejmuje zakres podczerwieni. W obecnych czasach, produkuje siê jednak g³ównie kamery kolorowe, lub kamery ³±cz±ce najlepsze cechy kamer kolorowych oraz kamer czarno-bia³ych. S± to kamery typu dzieñ-noc, które w warunkach dobrego o¶wietlenia pracuj± w trybie kolorowym, natomiast noc± prze³±czaj± siê w tryb czarno-bia³y. Niektóre kamery kolorowe mog± równie¿ wykorzystaæ do obserwacji - niewidzialne dla oka ludzkiego - ¶wiat³o podczerwone. Najlepiej je¶li kamera posiada mechanicznie, automatycznie przesuwany filtr podczerwieni (ICR - Infra-red Cut-filter Removal). W tanich kamerach stosuje siê filtry czê¶ciowo przepuszczaj±ce podczerwieñ i stanowi±ce kompromis pomiêdzy jako¶ci± kolorów w dzieñ i mo¿liwo¶ci± nocnej obserwacji w podczerwieni.

Przyk³adowa kamera z o¶wietlaczem podczerwieni ESV560

Rozdzielczo¶æ kamer przemys³owych:

Standardowe kamery maj± rozdzielczo¶æ w zakresie ok. 420 linii (TVL). Staj± siê ju¿ one jednak rzadko¶ci± na rzecz kamer o wysokiej rozdzielczo¶ci powy¿ej 500 a nawet do 700 linii pionowych. W zale¿no¶ci od tego jakie obiekty maj± byæ obserwowane, nale¿y wybraæ kamerê o odpowiedniej rozdzielczo¶ci. Np. do obserwacji punku kasowego zastosujemy kolorow± kamerê o wysokiej rozdzielczo¶ci (rozpoznawanie banknotów), a do ogólnopogl±dowej obserwacji terenu parkingu - kamerê standardowej rozdzielczo¶ci.

Kompaktowa kamera przemys³owa o wysokiej rozdzielczo¶ci Samsung SCB-2000P

Kamera przemys³owa o wysokiej rozdzielczo¶ci z o¶wietlaczem IREVI-650

Zasilanie kamer przemys³owych:

Kamery przemys³owe mog± byæ zasilane napiêciem 12V DC (pr±d sta³y), napiêciem 24V AC/DC (pr±d zmienny/sta³y) lub napiêciem 230V AC (pr±d zmienny). Na obudowie kamery zawsze znajduje siê opis, jakim napiêciem powinna byæ zasilana kamera. Pobór pr±du przez kamery przemys³owe waha siê w granicach 150...300mA i zale¿y miêdzy innymi, czy kamera jest czarno-bia³a, czy kolorowa (kamery kolorowe maj± wiêkszy pobór pr±du). Pobór pr±du dla kamer wyposa¿onych w grza³ki lub o¶wietlacze podczerwieni, mo¿e siêgaæ nawet 1A. Kamery 12V nale¿y zasilaæ napiêciem stabilizowanym i dobrze filtrowanym - najlepiej z wykorzystanie specjalnych zasilaczy CCTV.

Zasilacz CCTV 12V/4x1A PSDC04124

Kamery zewnêtrzne i wewnêtrzne:

Kamery przemys³owe wykonywane s± w ró¿nych obudowach. Determinuje to zakres ich stosowania. Kamery wewnêtrzne nie s± hermetyczne i mog± byæ stosowane wy³±cznie wewn±trz pomieszczeñ. Kamery hermetyczne zewnêtrzne mog± byæ stosowane zarówno wewn±trz, jak i na zewn±trz pomieszczeñ. Kamery zewnêtrzne pracuj± bez problemu w naszych warunkach klimatycznych - zarówno w upalne lato, jak i srog± zimê. Niektóre kamery, np. kompaktowe (box-y), mo¿na wyposa¿yæ w dodatkowe - hermetyczne obudowy z grza³kami.

Obudowa zewnêtrzna z grza³k± GL606/12

Kamera kompaktowa D-MAX DCC-521F

Praca kamer w ró¿nych warunkach o¶wietlenia:

Jak ju¿ wcze¶niej pisali¶my kamery czarno-bia³e maj± zdecydowanie lepsz± czu³o¶æ od kamer kolorowych. Mo¿liwe jest jednak stosowanie zarówno jednych, jak i drugich w nocy. S³u¿± do tego celu kamery wyposa¿one w o¶wietlacze podczerwieni lub kamery wspó³pracuj±ce z o¶wietlaczami podczerwieni. Je¶li chodzi o kamery wyposa¿one w o¶wietlacze IR, to s± one zbudowane jak tradycyjne kamery, z tym, ¿e na oko³o obiektywu znajduj± siê diody IR emituj±ce promieniowanie podczerwone w zakresie ok. 850 nm (nanometrów). Promieniowanie IR niewidoczne jest dla oka ludzkiego. W naszej ofercie dostêpne s± zarówno kamery czarno-bia³e, jak i kolorowe z o¶wietlaczami podczerwieni. Zasiêg widzenia takich kamer w nocy to najczê¶ciej oko³o 10-30 metrów (zale¿y od jako¶ci o¶wietlacza).

Kamera zewnêtrzna z o¶wietlaczem podczerwieni EVI-600

Bardzo dobre efekty daje stosowanie kamer kompaktowych w obudowach z grza³k± i osobnych o¶wietlaczy podczerwieni. Mo¿na wówczas uzyskaæ zasiêg widzenia w nocy nawet do 150 metrów! Nale¿y tylko pamiêtaæ, ¿e kamery kolorowe musz± byæ przystosowane do wspó³pracy z o¶wietlaczami podczerwieni - kamery dzieñ/noc.

Kamera przemys³owa typu dzieñ/noc z mechnicznym filtrem podczerwieni Samsung SCB-2001P

Na koniec - parê wa¿nych uwag:

Czêsto klienci pytaj± nas: Jak daleko ta kamera widzi? - Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Np. przy znakomitych warunkach o¶wietleniowych kamera mo¿e "widzieæ" na odleg³o¶æ nawet 500 metrów. Co z tego, je¶li obiekt oddalony od kamery o 500 metrów bêdzie tylko ma³±, prawie niezauwa¿aln± kropk± na monitorze! Przy wyborze kamer nale¿y zatem zastanowiæ siê co kamera ma obserwowaæ, na jakich szczegó³ach obrazu nam zale¿y. Wówczas dobiera siê odpowiednie kamery i obiektywy do nich. W³a¶nie bardzo czêsto o jako¶ci obrazu decyduj± obiektywy, natomiast kwesti± decyduj±c± o skuteczno¶ci systemu monitoringu wizyjnego jest odpowiednie "kadrowanie" pola widzenia kamer.

Nawet najlepsza kamera przemys³owa o doskona³ych parametrach nie da nam dobrego obrazu, je¶li zastosujemy do niej nieodpowiedni obiektyw.

 

O doborze obiektywów mo¿esz przeczytaæ w artykule znajduj±cym siê tutaj. Zapraszamy do odwiedzania serwisu www.e-alarmy.pl