Porady

Pojedynek modułów GSM, czyli GPRS-T2 vs. GPRS-T4

Wydawać by się mogło, że wprowadzenie do sprzedaży modułów GPRS-T4 sprawi, że ich skromniejsze, dotychczasowe "odpowiedniki", czyli moduły GPRS-T2 zaczną przechodzić do historii. Tymczasem nic w tej materii się nie dzieje. Prawdopodobnie dlatego, że instalatorzy nie wiedzą, że został zaprojektowany moduł (i jest już na stałe dostępny w sklepie internetowym), który jest tak jakby unowocześnioną wersją wcześniejszego GPRS-T2. Mam zamiar przedstawić tutaj różnice między tymi dwoma modułami i udowodnić, że warto przesiąść się na nowszy moduł - GPRS-T4.

Moduł GPRS-T4

Moduł GPRS/GSM Satel GPRS-T4

Konstrukcja, obudowa..

Obudowa została zachowana identyczna jak w modułach GPRS-T1/T2. Laminat (płytka elektroniki) również posiada te same gabaryty. Moduł GPRS-T4 również został zbudowany z użyciem telefonu GSM LEON. Programowanie jak dotychczas - wystarczy zastosować kabel DB9FC/RJ-KPL. Program konfiguracyjny się nie zmienił. Wciąż pozostaje GPRS-SOFT. Myślę, że powyższe wskazania można potraktować, jako same zalety. Instalator nie musi od nowa poznawać środowiska konfiguracyjnego. Jakie są więc różnice, wady, zalety ?

Możliwości modułu GPRS-T2 + BONUS !

To najbardziej ogólne, ale jednocześnie chyba trafne określenie tego, czym jest moduł GPRS-T4. Jest to rozbudowana wersja modułu GPRS-T2. Poniżej tabela, która porównuje najważniejsze kwestie w obu modułach.

Moduł GPRS-T4 i GPRS-T2

Porównanie modułów GPRS-T2 i GPRS-T4

Z powyższej tabeli możemy wyróżnić dwie interesujące pozycje. To, czego nam najczęściej brakowało to ilość wyjść do sterowania. W GPRS-T2 mamy tylko jedno wyjście, które mogliśmy wykorzystać do jednej funkcji. Kiedy chcieliśmy sterować przy pomocy komendy SMS np. czuwaniem systemu i automatyką bramową, zaczynały się schody (w tym module nie do przejścia). GPRS-T4 ten problem rozwiązuje. Mamy do dyspozycji 4 wyjścia, więc możemy uruchomić 4 różne funkcje z użyciem 4 komend SMS. To wypełnia tą lukę przy zdalnym sterowaniu. Mało tego.. są to wyjścia typu "otwarty kolektor" (w Satelu wyjścia te figurują jako "niskoprądowe"). To kolejna zaleta, szczególnie wtedy, kiedy łączymy te wyjścia do wejść centrali alarmowej. A dlaczego tak ?
O wyjściach niskoprądowych typu O.C (otwarty kolektor) już pisaliśmy (link do artykułu), ale przypomnę tylko, że to wyjście wystawia potencjał masy (0V) albo nic nie wystawia. Czyli mówiąc potoczenie, sterowanie odbywa się "minusem". To duży plus, ponieważ takie wyjście można bezpośrednio podłączyć pod wejście centrali alarmowej (które de facto również jest sterowane minusem) ustawione jako typ linii NO lub NC. Nie ma potrzeby wykonywania w środku żadnych mostków itp. jak to miało miejsce w module GPRS-T2.

Sterowanie GPRS-T4

Sterowanie 4 wyjściami modułu GPRS-T4

Więcej numerów do sterowania - realizacja sterowania automatyką w małych wspólnotach

Kolejna różnica to 64 numery telefonów, które mogą uruchamiać wszystkie 4 wyjścia (niezależnie programowane). Jest to ukłon w stronę instalatorów montujących automatykę bramową np. w małych wspólnotach mieszkaniowych. W poprzedniku (GPRS- T2), mogliśmy sterować tylko z 4 zewnętrznych numerów telefonów. Pomijam tutaj kwestię tego, że istnieje możliwość konfiguracji, która daje dostęp do takiego sterowania dla dowolnego numeru telefonu (będącego poza listą). To rozwiązanie było wcześniej, ale nie jest często stosowane, ponieważ daje dostęp do sterowania nawet przypadkowym osobom, które znają numer karty SIM w module. Tutaj ważna uwaga, która też wynika z tabeli. Podane 64 numery telefonów dotyczą ilości numerów, które sterują wyjściami. Ilość numerów, na które może być realizowane powiadomienie CLIP/SMS wciąż jest ta sama - to 4 numery.

Coś dla automatyków - wejścia analogowe

Każde z 8 wejść modułu może być zaprogramowane, jako cyfrowe lub analogowe. Wejście zaprogramowane jako analogowe akceptuje napięcia na wejściu w zakresie od 0 do 16,56 V. Można podłączyć np. analogowe czujki ciśnienia, wilgotności, temperatury itp. Instalator modułu dla każdego z wejść może ustawić 2 progi napięciowe, po przekroczeniu których będzie realizowane powiadomienie.

Wejścia 

analogowe GPRS-T4

Możliwość konfiguracji wejść jako analogowych - Satel GPRS-T4

Zdalne programowanie modułu

To też już jest znane, ale przypomnę, ponieważ wciąż mało osób używa tego mechanizmu. Odpowiednia konfiguracja modułu (podczas połączenia kabel DB9FC) umożliwia w późniejszym czasie zdalny dostęp do ustawień modułu i możliwość zdalnej konfiguracji. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany numeru telefonu powiadomienia albo innej funkcji, nie ma potrzeby jechać do klienta. Wystarczy, że instalator uruchomi program GPRS-SOFT (np. będąc w domu i mając połączenie internetowe), wykona odpowiednią procedurę łączenia i tym samym dostanie się do ustawień modułu. Zaoszczędzamy przy tym sporo czasu i grzebania, ponieważ cała akcja zmiany tego parametru odbywa się przy laptopie i kawie. Opis przygotowania modułu do zdalnego połączenia z wykorzystaniem technologii GPRS przedstawia artykuł (Zdalne programowanie modułów GPRS Satel.)

Moduł GPRS-T6.. o krok dalej

Pojawienie się modułu GPRS-T4 nie było jednak tak kameralne, jak mogło by się wydawać. Wraz z jego nadejściem pojawiło się wiele innych ciekawych urządzeń, jak choćby manipulator INT-TSI z wyświetlaczem graficznym 7" i pojemnościowym panelem dotykowym. Ale o tym innym razem.. Pojawił się również moduł GPRS-T6, który jest rozbudowaną wersją GPRS-T4. Posiada dodatkowo wbudowany zasilacz buforowy (możliwość podłączenia akumulatora), zasilany jest napięciem przemiennym (identycznie jak centrala alarmowa). Konfiguracja obu modułów (GPRS-T4 / GPRS-T6) identyczna.

GPRS-SOFT GPRS-T4

Wybór modułu GPRS-T4 w programie GPRS-SOFT

Ostatnie słowo

Widzimy z powyższego artykułu, że modułu GPRS-T4 to nie kolejne czarne pudełko z niewiadomą. Użytkownicy mający przyzwyczajenia do wcześniejszego GPRS-T2 mogą zdecydowanie przejść na zakup modułu GPRS-T4. Programowanie jest identyczne, dochodzi po prostu więcej wejść i wyjść. Warto, choćby z tego względu, że różnica cenowa wynosi zaledwie 35zł. brutto.

Jeśli wciąż są wątpliwości co do nowych modułów GSM SATEL, prosimy o kontakt z działem handlowym lub technicznym firmy E-SYSTEM. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dariusz Bembenek