Dowiedz się, jakie alarmy będziesz montował. Relacja z targów SECUREX 2014.

Dowiedz się, jakie alarmy będziesz montował. Relacja z targów SECUREX 2014.

Wiele osób nie miało możliwości uczestnictwa w tych kilkudniowych spotkaniach MTP Securex, dlatego też streszczę to, co wydawało się interesujące.

securex logo

Firma Satel to prawdopodobnie najbardziej znana marka w Polsce, która produkuje urządzenia do systemów alarmowych. To właśnie o nowościach produktowych firmy Satel będzie ta relacja. Chciałbym zaznaczyć, że część prezentowanych produktów to zapowiedzi i nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Ich nazwy, symbole a także specyfikacja techniczna mogą ostatecznie przyjąć inny kształt. Myślę, że zmiany mogą być tylko kosmetyczne.

Kolejna WRL`ka w Satelu

Na pierwszy ogień idzie nowa, interesująca centrala alarmowa Versa WRL, która była jedną z ciekawszych propozycji firmy Satel. To co jest ciekawe w tej centrali, to wbudowany moduł GSM i dwa sloty na karty SIM. Rozwiązanie to jest podobne do modułu GSM-5 Satel. Dodatkowo centrala Versa-WRL została wyposażona w moduł Ethernet, który będzie mógł służyć do zdalnego programowania centrali a także monitorować sygnały alarmowe do firm agencji ochrony.

stoisko Satel

Stoisko Satel na Securex 2014

Widać, że nie jest to analogia do centrali Integra 128-WRL. Przypomnę, że wspomniana centrala Integra ma na pokładzie również moduł GSM (jeden slot SIM), ale drugim ważnym układem peryferyjnym jest moduł kontrolera bezprzewodowego ABAX (do czujek, sygnalizatorów bezprzewodowych Satel). Nowa centrala Versa będzie oczywiście współpracować z zewnętrznymi kontrolerami ABAX.

diagram versa-wrl

Nowa funkcjonalność centrali Versa-WRL

Sprawa centrali Versa WRL jeszcze się nie kończy. To co może zadowolić instalatorów, to wypinane kostki na kable. Jest to wysoce praktyczne podczas dokonywania serwisów u klienta lub szybkiej podmiany płyty centrali. W nowym podejściu do centrali Versa nie zabraknie również klawiatury bezprzewodowej. Wnikliwi instalatorzy już się pewnie domyślają, że do budowy tej klawiatury użyto stylowej klawiatury VERSA-LCDM-WH. Od samego początku klawiatura ta posiadała przygotowane miejsce na ewentualne baterie. Tak też się stało - pojawi się odsłona tej klawiatury w wersji bezprzewodowej. Myślę, że propozycja firmy Satel może być szeroko przyjęta, podczas planowania instalacji alarmowych w małych i średnich obiektach. Pójdźmy jednak dalej..

Renowacja zasłużonego ETHM-1

Kwestia połączenia centrali alarmowej do sieci Internet i to, co wciąż wydawało się brakującym elementem. Moduł ethernetowy ETHM-1. Przyjazny, prosty w konfiguracji (w zasadzie wystarczy ustawić parametry sieci, tj. adres IP, maskę i bramę oraz kilka drobnych opcji) i funkcjonalny moduł. Instalatorzy, którzy go wielokrotnie montowali, mogli odczuwać brak pewnej funkcji. Tą funkcją jest oczywiście brak możliwości wysyłania wiadomości E-MAIL.

Firma Satel wychodzi z kolejną propozycją - tym razem ETHM-1 Plus, jako alternatywa do wcześniejszego ETHM-1. Nie trudno się domyślić, że nowa odsłona popularnego modułu ethernetowego została wzbogacona m.in. o możliwość wysyłania wiadomości e-mail. To informacja bardzo ważna, ponieważ użycie tego modułu da możliwości realizacji powiadomień o alarmach. Do tej pory nie było to osiągalne w standardowy sposób.

diagram ethm-1 plus

Ulepszenia w ETHM-1 Plus

Coś dla zapominalskich, czyli ETHM z WiFi

To co jeszcze wydaje się miłym zaskoczeniem, to wersja tego modułu z wbudowanym WI-FI. Moduł ethernetowy często montuje się w sąsiedztwie centrali alarmowej, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie decyzja klienta o zakupie tego modułu zostaje podjęta już "po fakcie". Na budynku już są tynki, ściane pomalowane a my musimy doprowadzić jedną "skrętkę" sieciową do układu. Takie przypadki istnieją, ale nowy ETHM-1 Plus z wersją z Wi-Fi ten problem rozwiąże. Jeszcze jedną rzeczą wartą uwagi jest szyfrowanie SSL, które będzie implementowane w ETHM1-Plus.

MICRA kompletna. Wszystkie składniki systemu dostępne w wersji bezprzewodowej

Moduł alarmowy MICRA Satel cieszy się dużą popularnością przy zabezpieczaniu małego mieszkania, altanek czy małych sklepów. Jest to prosty system, szybki w montażu (elementy bezprzewodowe) i łatwy w konfiguracji. Do systemu można dokupić czujki bezprzewodowe, piloty, klawiaturę bezprzewodową. Brakuje tylko sygnalizatora - do czasu.

Jedną z kolejnych nowości jest zewnętrzny, bezprzewodowy sygnalizator MSP-300 (wygląd sygnalizatora z serii SP4000). Sygnalizator będzie pracował w paśmie o częstotliwości 433 MHz. Pamiętajmy jednak, że moduł MICRA posiada tor radiowy, który odbiera sygnał, a nie nadaje. Należy zastosować dodatkowy układ, który będzie potrafił nadać sygnał do sygnalizatora MSP300. Równolegle z nowym bezprzewodowym sygnalizatorem pojawi się moduł Satel MTX, który posiada tor radiowy 433 MHz, potrafiący komunikować się w dwóch kierunkach. Moduł posiada wejścia i wyjścia przewodowe, dlatego też można go zintegrować z praktycznie dowolną centralą alarmową, tworząc system bezprzewodowy.

mtx satel msp-300

Schemat uruchomienia bezprzewodowego sygnalizatora MSP-300

Nowe, lepsze ACCO

Kontrola dostępu ACCO wskakuje na jeszcze wyższy poziom integracji. Zaprezentowane zostały nowe kontrolery ACCO-NET, które posiadają moduł ethernetowy, dzięki któremu ACCO staje się wydajnym, sieciowym systemem kontroli dostępu. Nowe możliwości, nowa aplikacja do zarządzania pracą tego systemu oraz skalowalność. Możliwość stworzenia lekkiego systemu kontroli dostępu lub złożonego, z kontrolą wielu przejść, zaawansowanego systemu KD z rejestracją czasu pracy RCP.

Pasja ABAX`a trwa

Dla ulubieńców systemów bezprzewodowych ABAX też znajdzie się coś nowego. Jedną z nowości będzie kontroler systemu bezprzewodowego ABAX ACU-120. Ta wersja została zaprojektowana pod kątem wydajności oraz jak najlepszego pokrycia sygnałem w budynku. Moduł ACU120 posiada dwie anteny na laminacie - jedna w pionie i druga w poziomie. Takie podejście ma zapewnić jak najlepszą propagację fal radiowych po obiekcie. Oprócz dwóch anten, moduł posiada dwa złącza antenowe, które dają możliwość podłączenia większych, zewnętrznych anten (np. na potrzeby budowy systemu bezprzewodowego w dużej hali produkcyjnej).

Zmiany w ekspanderach

Należy szykować się na odnowione ekspandery wejść i wyjść do central INTEGRA / VERSA. Zmiany będą dotyczyły m.in. nazewnictwa. Dotychczasowe nazwy urządzeń, np. ekspander wejść CA-64 E, będzie figurował pod nazwą INT-E. Nazwy będą prostsze, bardziej intuicyjne i sugerujące przeznaczenie urządzenia. To oczywiście nie wszystko. Ekspandery będą posiadać dedykowane złącze do zasilacza buforowego, zachowując wysoki poziom ochrony i stopnia zabezpieczenia wg norm serii PN- EN50131.

nowe ekspandery

Zmiana konwencji nazw urządzeń Satel

Na koniec

Przedstawiliśmy to, co naszym zdaniem wydaje się najbardziej atrakcyjne w nowościach produktowych Satel. Wiele z powyższych rozwiązań będziemy mogli zobaczyć na rynku w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Tradycyjnie, w przypadku pytań o nowości i sprawy techniczne zachęcam do kontaktu z zespołem MONTERSI.PL - nową marką E- SYSTEM.

Dariusz Bembenek