VERSA-KWRL2 - Bezprzewodowy manipulator LCD, czytnik UNIQUE, ABAX 2

wróć do: Klawiatury, manipulatory

AAA

Producent

VERSA-KWRL2 - Manipulator bezprzewodowy, przeznaczona do pracy w systemie alarmowym z centralami VERSA (wersja 1.09 lub wyższa). Cechuje się niezawodnością i stabilnymi parametrami pracy, które zawdzięcza budowie z wysokiej jakości elementów. Do cech charakterystycznych manipulatora można zaliczyć:

 • Zgodny z wymaganiami normy EN 50131 Grade 2
 • Wbudowany wyświetlacz LCD (32-segmentowy) oraz diody LED i przetwornik piezoelektryczny do sygnalizacji stanu
 • Wbudowana klawiatura numeryczna i przyciski do nawigacji po meny systemu alarmowego (podświetlenie białe)
 • Wbudowany czytnik transponderów zbliżeniowych standardu UNIQUE 125 kHz
 • Dwukierunkowa komunikacja bezprzewodowa w paśmie częstotliwości 868 MHz
 • Wysoka odporność na sygnały zakłócające i interferencję z innym systemem bezprzewodowym 868 MHz
 • Duży skuteczny zasięg transmisji bezprzewodowej, dochodzący do maksymalnie 800 m
 • Zabezpieczenie sabotażowe przed otwarciem obudowy i jej oderwaniem od ściany
 • Zasilanie z 2 baterii CRA123A 3 V i możliwość pracy w trybie oszczędzania energii

Manipulator VERSA-KWRL2 zaprojektowano z myślą o użytkownikach, którzy preferują tradycyjny interfejs obsługi systemu alarmowego. Jest ona również świetnym wyborem dla osób, które posiadają już system alarmowy VERSA i chcą go rozbudować o dodatkowy manipulator. System bezprzewodowy całkowicie wyklucza konieczność prowadzenia nowego okablowania, co prawie zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych.

Uwaga!
Manipulator może również pracować w klasycznym systemie bezprzewodowym ABAX.

Wyświetlacz LCD i diody LED

Wyraźna informacja o stanie systemu i łatwa obsługa
Do budowy manipulatora VERSA-KWRL2 wykorzystano sporej wielkości wyświetlacz LCD z białym podświetleniem. Prezentowane są na nim wszystkie niezbędne informacje i komunikaty, składające się z maksymalnie 32 znaków (2 segmenty po 16 znaków). Dzięki niemu codzienna obsługa systemu alarmowego nie powinna sprawiać najmniejszego problemu.

Manipulator jest również wyposażony w 6 diod LED i przetwornik piezoelektryczny sygnalizacji akustycznej. Dzięki diodom wystarczy spojrzeć na manipulator aby uzyskać podstawowe informacje o poszczególnych stref lub całego systemu. Natomiast przetwornik piezoelektryczny realizuje sygnalizację dźwiękową wybranych zdarzeń w systemie.

Klawiatura numeryczna

Możliwość pełnej obsługi systemu alarmowego z poziomu manipulatora
Manipulator posiada wbudowaną klawiaturę numeryczną (standard telefoniczny) i dodatkowe przyciski do nawigacji po menu. Z ich poziomu możliwa jest wygodna obsługa dowolnej funkcji systemu alarmowego. Przyciski są podświetlane w kolorze białym, przez co możliwe jest poprawne używanie manipulatora w warunkach słabego oświetlenia lub w warunkach mroku.

Z poziomu klawiatury manipulatora można również wywołać dedykowane funkcje alarmowe: NAPAD / POŻAR / POMOC (alarm medyczny). Są one użyteczne, gdy system jest połączony ze stacją monitorującą (firmą ochroniarską) lub współpracuje z modułem GSM. Przykładowe zastosowanie przycisków alarmowych:

 • Wywołanie cichej funkcji NAPAD, wysyła informacje od firmy ochroniarskiej, że ktoś włamał się do domu. Włamywacz nie będzie nawet wiedział o załączeniu alarmu
 • System alarmowy zamontowany w domu starszej pani: funkcją POMOC wysyła SMS'a do mieszkającego obok syna, że źle się czuje i potrzebuje pomocy

Czytnik UNIQUE 125 kHz

Możliwość sterowania systemem przy pomocy transponderów zbliżeniowych
Manipulator jest również wyposażony w czytnik transponderów zbliżeniowych standardu UNIQUE 125 kHz. Przy jego pomocy obsługa systemu alarmowego może być jeszcze prostsza - aby wywołać odpowiednią akcję systemu wystarczy zbliżyć kartę. Z poziomu czytnika możliwe jest załączenie pełnego czuwania, wyłączenie czuwania i skasowanie alarmu.

System ABAX 2

Skuteczna i niezawodna transmisja bezprzewodowa
Manipulator VERSA-KWRL2 zaprojektowano do pracy w bezprzewodowym systemie ABAX 2. Do cech charakterystycznych tego systemu można zaliczyć:

 • Dwukierunkowa komunikacja, która zwiększa niezawodność transmisji i umożliwia okresowe badanie poprawności działania urządzeń systemu
 • Częstotliwość pracy 868 MHz i 4 kanały transmisji z funkcją dywersyfikacji. Funkcja dywersyfikacji transmisji automatycznie bada jaki jest poziom zakłóceń na poszczególnych kanałach. Na podstawie wyników analizy wybiera do transmisji ten kanał, na którym poziom zakłóceń jest najniższy
 • Szyfrowana komunikacja w standardzie AES ze 128 bitowym kluczem. Standard AES zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transmisji danych, bliski temu ze standardowych, przewodowych systemów alarmowych
 • Zdalna aktualizacja oprogramowania, realizowana w tle (bez przerywania pracy systemu). Urządzenia systemu ABAX 2 aktualizują się automatycznie po aktualizacji oprogramowania kontrolera ACU-220 / ACU-280 (wyjątek stanowi bezprzewodowa czujka dymu ASD-250)
 • Skuteczny zasięg transmisji do 800 m (dla kontrolera ACU-220 / ACU-280)

Dodatkową zaletą systemu bezprzewodowego jest stosunkowo prosty montaż. System bezprzewodowy można również z łatwością uzupełnić o dodatkowe elementy - bez konieczności prowadzenia nowych przewodów połączeniowych. Co za tym idzie, jego rozbudowa nie wymaga prowadzenia prac remontowych, co znacznie ją przyspiesza i ogranicza jej koszty.

Tryb wzbudzony i uśpiony

Wydłużony czas pracy bateryjnej
Manipulator jest zasilany z poziomu 2 baterii CR123A 3 V. Aby możliwa była jak najdłuższa praca bez konieczności wymiany baterii, manipulator pracuje w trybie wzbudzonym i uśpionym. Manipulator przełącza się między trybami automatycznie:

 • Tryb wzbudzony - uruchamia się po naciśnięciu klawisza klawiatury lub załączeniu alarmu. W trybie wzbudzonym manipulator działa podobnie do przewodowego manipulatora LCD. Wyświetlacz, podświetlenie i sygnalizacja są włączone
 • Tryb uśpiony - aktywuje się automatycznie po 20 sekundach bezczynności i służy do oszczędzania energii. W trybie uśpionym wyświetlacz, podświetlenie i sygnalizacja nie działają

Uwaga!
Manipulator wysyła do systemu informacje o konieczności wymiany baterii, gdy napięcia na nich spadnie poniżej 2.75 V.

Parametry techniczne VERSA-KWRL2:

Rodzaj manipulatora: LCD
Kolor podświetlenia: Biały
Współpraca z centralami: VERSA
Częstotliwość pracy: 868 MHz
Zasięg komunikacji radiowej: Do 800 m
Klasa środowiskowa: II
Temperatura pracy: -10...+55 oC
Certyfikat EN50131: Grade 2
Bateria: 2x CR123A 3V
Pobór prądu (gotowość): 6 uA
Max pobór prądu: 60 mA
Wymiary: 139 x 124 x 22 mm
Waga: 280 g

Gwarancja producenta:

 • 24 miesiące

Podobne produkty w kategorii: Klawiatury, manipulatory