Porady

Wstêp do ¶wiata kamer megapikselowych IP

Systemy telewizji przemys³owej CCTV nieustannie zaskakuj± nas nowo¶ciami. Co kilka miesiêcy pojawia siê partia nowych kamer lub rejestratorów, które posiadaj± wysoce wydajne parametry. Kilka lat temu rejestratory cyfrowe powszechnie by³y dostêpne z kompresj± wideo MPEG-4, natomiast lepsza kompresja H.264 by³a spotykana tylko w dro¿szych urz±dzeniach. Obecnie sytuacja wygl±da tak, ¿e kodek H.264 wystêpuje w wiêkszo¶ci urz±dzeñ elektronicznych przeznaczonych dla rynku monitoringu CCTV. To ulepszanie nie ma koñca. Postêpuj±ca miniaturyzacja elektroniki pozwala na produkcjê jeszcze bardziej precyzyjnych przetworników do kamer o du¿ych rozdzielczo¶ciach oraz jeszcze szybszych procesorów, a to wszystko wci±¿ przy zachowaniu ma³ego poboru energii. Aby uzmys³owiæ sobie szybko¶æ rozwoju elektroniki i informatyki, pozwolê sobie przytoczyæ pewn± hipotezê, któr± kiedy¶ przeczyta³em na jednym z portali internetowych. Brzmi ona nastêpuj±co :

Gdyby motoryzacja dokona³a takiego postêpu, jaki mia³ miejsce w przemy¶le elektronicznym, wszyscy je¼dziliby¶my dzi¶ samochodami kosztuj±cymi 25 dolarów i zu¿ywaj±cymi galon paliwa na 1000 mil.

kamera IP

Kamera IP marki BCS

Wróæmy jednak do naszych systemów telewizji przemys³owej (telewizji dozorowej, CCTV). Zdecydowana wiêkszo¶æ systemów monitoringu to systemy oparte na kamerach analogowych. Instalacja takiego systemu sprowadza siê do u³o¿enia odpowiedniego okablowania (zazwyczaj kabel koncentryczny 75 ohm), zarobienia wtyczek BNC i pod³±czenia zasilania do kamer (osobnym przewodem). To wszystko wraz z rejestratorem cyfrowym, czyli "nagrywark±" tworzy prosty system telewizji przemys³owej CCTV. Jak to jest w przypadku monitoringu IP?

Informacje wstêpne

Kamery megapikselowe IP to kamery, których rozdzielczo¶æ wielokrotnie przewy¿sza t± spotykan± w konwencjonalnych systemach analogowych. Istnieje ryzyko, ¿e po obejrzeniu obrazu z kamery megapikselowej, instalator ju¿ nie bêdzie chcia³ wracaæ do kamer analogowych. Kamery IP posiadaj± gniazdo ethernet RJ-45, które wykorzystuje siê do wpiêcia kamery do sieci LAN. Kablem sygna³owym jest tutaj tzw. "skrêtka" komputerowa UTP / FTP itp. Kamery pod³±cza siê do switcha sieciowego, np. POE-FSH804.

Switch PoE

Switch z zasilaniem PoE

£atwo mo¿na zauwa¿yæ, ¿e wystêpuje tutaj podobna analogia jak w przypadku typowych sieci komputerowych. Kamery s± takimi "komputerami", które tworz± sieæ. Takie podej¶cie sprawia, ¿e systemy telewizji dozorowej IP mog± korzystaæ z wielu dobrodziejstw sieci komputerowych. Je¶li zajdzie potrzeba przes³ania sygna³u z kamery drog± radiow±, wystarczy wpi±æ kamerê do AP (Acces Point) i odpowiednio skonfigurowaæ po³±czenie. Istotn± zalet± jest to, ¿e kamery IP bardzo czêsto maj± wbudowany tzw. Video Web Server co oznacza, ¿e mog± pracowaæ one niezale¿nie od innych kamer (mo¿na zalogowaæ siê bezpo¶rednio do kamery, bez udzia³u kolejnych urz±dzeñ jak np. rejestratorów IP/NVR).

Rozbudowa systemu i kompatybilno¶æ

Ka¿da kamera IP jest widziana w sieci pod pewnym adresem IP (identycznie jak komputer wpiêty do internetu). Systemy CCTV IP mog± sk³adaæ siê nie z kilkunastu, ale nawet z setek kamer. To wszystko mo¿e byæ zarz±dzane z jednego specjalistycznego oprogramowania typu CMS na platformê PC. Wielu producentów systemów CCTV IP wspiera w swoich produktach standard ONVIF, który w pewnym stopniu daje kompatybilno¶æ urz±dzeñ ró¿nych marek.

Topologia pod³±czenia kamery IP

Topologia pod³±czenia kamery IP

Zasilanie i komunikacja w jednym kablu

Du¿e udogodnienie w niektórych kamerach IP to tzw. wsparcie standardu PoE (Power over Ethernet, 802.3af). Przy wspó³pracy z odpowiednim switchem sieciowym wspieraj±cym standard 802.3af (np. tym powy¿ej), za pomoc± skrêtki jest transmitowany sygna³ oraz napiêcie zasilaj±ce kamerê. To du¿e uproszczenie przy instalacji, poniewa¿ wymaga doprowadzenia tylko jednego kabla do miejsca, w którym bêdzie kamera. Po skrêtce mo¿e byæ równie¿ transmitowany sygna³ audio z mikrofonu od kamery oraz sygna³ audio dla g³o¶nika, który mo¿e byæ pod³±czony przy kamerze. Takie zestawienie konfiguracji daje mo¿liwo¶æ dwustronnej komunikacji audio. Kamery obrotowe PTZ równie¿ mog± byæ sterowane po skrêtce. Tyle mo¿liwo¶ci i tylko jeden kabel. Je¶li istnieje ju¿ sieæ komputerowa na obiekcie, to mo¿na wpi±æ kamery do tej sieci. Ale uwaga ! Aby system dzia³a³ stabilnie i niezawodnie, polecamy budowaæ zawsze osobn± sieæ LAN przeznaczon± specjalnie dla kamer IP. Pamiêtajmy, ¿e wysoka jako¶æ obrazu generuje du¿y strumieñ danych, który powinien byæ jak najsprawniej przetransportowany w sieci, aby obraz by³ p³ynny.

Oprogramowanie CamPro

Oprogramowanie do kamer CamPro Airlive

Rejestrator cyfrowy NVR czy dedykowane oprogramowanie na PC?

Kolejn± zalet± systemów CCTV opartych na sprzêcie IP jest szeroki wybór mo¿liwo¶ci rejestrowania obrazu z kamer. Klasycznym rozwi±zaniem jest zastosowanie rejestratora cyfrowego typu NVR (Network Video Recorder), np. NVR4, natomiast w bardziej z³o¿onych, rozproszonych systemach czêsto profesjonali¶ci pos³uguj± siê dedykowanym oprogramowaniem na komputery PC (np. Milestone). Który wariant jest lepszy? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Czêsto w ma³ych systemach z kilkoma kamerami IP wystarcza drobny rejestrator NVR, ale istniej± równie¿ konstrukcje takich rejestratorów, które radz± sobie z dziesi±tkami kamer IP megapikselowych. Z drugiej za¶ strony, istnieje mo¿liwo¶æ budowania prostych i ma³ych aplikacji w oparciu o dedykowane oprogramowanie, które czêsto w wersjach podstawowych jest do³±czane do kamer. Przyk³adem mo¿e byæ oprogramowanie CamPro Express, które jest darmowo dostarczane do kamer IP firmy Airlive.

Hybryda, czyli ³±czenie systemów analogowych oraz nowoczesnych systemów CCTV IP.

Czasami zachodzi potrzeba monitorowania tylko kilku pomieszczeñ w wy¿szej rozdzielczo¶ci HD. Pozosta³e kamery maj± generowaæ pogl±dowy obraz, bez nadmiernych szczegó³ów. Jest na to rozwi±zanie. Dostêpne s± tzw. rejestratory hybrydowe, które pozwalaj± na pod³±czenie typowych kamer analogowych PAL oraz pod³±czenie do systemu kamer IP megapikselowych. Dziêki temu mo¿na zastosowaæ tañsze kamery w miejscach mniej strategicznych, a w miejscach szczególnie wa¿nych zastosowaæ wysokiej jako¶ci kamery megapikselowe.

Rejestrator hybrydowy BCS

Rejestrator hybrydowy BCS

Ma³y system CCTV IP przy zastosowaniu tylko jednej kamery

Jak wspomnia³em na pocz±tku artyku³u, wiêkszo¶æ kamer IP posiada wbudowany tzw. Web Serwer (identycznie jak rejestratory cyfrowe). Wynika z tego, ¿e taka kamera mo¿e pracowaæ niezale¿nie od innych urz±dzeñ. Niektóre kamery jak np. BCS HF-3200 posiadaj± gniazdo na kartê pamiêci SD/SDHC (lub odpowiedniki kart w wersji micro). Maksymalna pojemno¶æ karty wynosi najczê¶ciej 32 GB. Na kartê mo¿e byæ zapisywany obraz video z kamery. Przypomina to dzia³anie rejestratora cyfrowego i tak w³a¶nie jest. Wystêpuje tutaj podobna analogia. Widaæ przy tym, ¿e wystarczy ju¿ jedna kamera z kart± SD, aby stworzyæ wydajny podgl±d pomieszczenia wraz z nagrywaniem obrazu. Takie zastosowanie jest idealne do ma³ych obiektów, np. do podgl±du placówki pocztowej lub kiosku itp.

Kamery IP a kamery IP megapikselowe

Nale¿y pamiêtaæ, ¿e samo pojêcie "kamera IP" nie oznacza jeszcze wysokiej rozdzielczo¶ci obrazu (mowa o obrazie megapikselowym). Proste kamery IP oferuj± obraz o zbli¿onej jako¶ci do kamer analogowych. Ró¿ni siê w zasadzie medium transmisyjne i rodzaj transmitowanego sygna³u (analogowy lub cyfrowy). Dopiero kamery IP megapikselowe pozwalaj± na osi±gniêcie wysokiej rozdzielczo¶ci obrazu (megapikselowego, czyli powy¿ej 1Mp). Ten "szczegó³" jest czêsto pomijany i niektórzy nazywaj± te urz±dzenia ogólnie jako "kamery IP", co w pewnych sytuacjach mo¿e prowadziæ do nieporozumieñ.

Porównanie jako¶ci kamery analogowej D1 z  
kamer± Full HD

Porównanie rozdzielczo¶ci kamery analogowej D1 z kamer± Full HD (2 Mp)

Czy warto inwestowaæ w systemy CCTV IP?

W ciemno mogê powiedzieæ - tak. Rynek siê rozwija i ju¿ w niedalekiej przysz³o¶ci du¿a czê¶æ projektowanych i sprzedawanych systemów bêdzie oparta na technologii IP. Jeszcze kilka lat temu, kiedy wchodzi³y kamery megapikselowe IP, ich cena by³a zdecydowanie zaporowa dla wiêkszo¶ci ma³ych firm. Teraz te ceny znacznie spad³y. Wiêkszo¶æ producentów urz±dzeñ telewizji przemys³owej ma ju¿ w swojej ofercie rozwi±zania IP. Ta tendencja bêdzie siê powiêkszaæ i na pewno warto siê wdra¿aæ w nowe technologie.