Porady

Monitoring domu, budynku mieszkalnego, kamienicy.

Poczucie bezpieczeñstwa w miejscu zamieszkania oraz w jego pobli¿u jest niezmiernie istotne. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia sprawia nam niekiedy ogromne k³opoty. Mo¿na spróbowaæ zrealizowaæ to na kilka sposobów. Dobrym rozwi±zaniem jest za³o¿enie systemu alarmowego jednak nie rozwi±zuje to do koñca naszych za³o¿eñ, poniewa¿ pozwoli nam jedynie otrzymaæ informacjê o zaistnieniu zdarzenia, jednak w ¿aden sposób nie wiemy jak do niego dosz³o i kto bra³ w tym udzia³.

Wychodz±c naprzeciw Pañstwa oczekiwaniom stworzyli¶my ten artyku³, który jak mapa – krok po kroku doprowadzi Was do celu – którym bêdzie stworzenie w³asnego monitoringu wizyjnego.

Monitoring czy system alarmowy w obecnych czasach to ju¿ standard. Nie jest to ju¿ ekskluzywny dodatek na który nie mo¿emy sobie pozwoliæ. Koszty jakie poniesiemy nie s± w ¿aden sposób adekwatne do tych jakie musieli by¶my zap³aciæ w przypadku w³amania, wandalizmu, kradzie¿y itp. Poni¿ej przedstawiam cztery kroki, które pomog± zrozumieæ kwestie zwi±zane z telewizj± przemys³ow± dla w³asnych domowych potrzeb.

Krok pierwszy – stworzenie planu monitoringu domu

Pierwszym krokiem jaki nale¿y podj±æ jest odpowiednie przygotowanie planu dzia³ania, który zawieraæ bêdzie wszystkie istotne informacje (ilo¶æ kamer, rodzaj kamer, okablowanie, zasilanie itp.).

Warto pamiêtaæ o tym, ¿e nie da siê stworzyæ zestawu uniwersalnego. Ka¿dy system wymaga indywidualnego podej¶cia w doborze urz±dzeñ. Swoj± drogê rozpoczynamy od planu monitoringu domu i mieszkania. Pragn±c przybli¿yæ Pañstwu oraz jak najbardziej u³atwiæ stworzenie takiego planu, a tym samym wybraæ ilo¶æ kamer (4,8,16) i ich rodzaju (zewnêtrzne , wewnêtrzne). Przedstawiam poni¿ej kilka rozwi±zañ dla budynków mieszkalnych. Dysponuj±c w³asnymi rzutami budynków mo¿emy sami przygotowaæ rozmieszczenie przewodów, usytuowanie rejestratora, kamer, zasilania itp.

Przyk³ad 1

Przyk³ad 2

 

Krok drugi – Rejestrator do monitoringu domu

Sercem systemu monitoringu jest rejestrator, urz±dzenie które nagrywa obraz z kamer, przetwarza go i umo¿liwia wy¶wietlanie na telewizorze, monitorze LCD czy poprzez sieæ LAN na danym komputerze. Wybór odpowiedniego rejestratora uzale¿niony jest od ilo¶ci kamer. Na rynku najczê¶ciej stosowane podzia³y to 4, 8 i 16 kamer.

Je¿eli ju¿ dobierzemy ilo¶æ wej¶æ, która jest potrzebna do naszego monitoringu to przechodzimy do wyboru modelu rejestratora. Obecnie oferowanych jest szereg modeli i trudno jest dobraæ odpowiedni, dlatego te¿ podpowiem na co nale¿y zwracaæ uwagê podczas jego wyboru.

Zobacz rejestratory

Pierwsza kwestia to kompresja obrazu. Najlepsz± obecnie kompresj± jest H.264. Dostêpne s± równie¿ kompresje MPEG-4, MJPEG. Rejestratory posiadaj±ce kompresjê H.264 zapisuj± wiêksz± ilo¶æ materia³u na dysku twardym, maj± lepsz± jako¶æ obrazu.

Kolejna kwestia to ilo¶æ klatek na sekundê, która zale¿na jest od wykorzystywanej do zapisu rozdzielczo¶ci. Warto¶æ 6kl/s dla jednej kamery jest wystarczaj±ca dla potrzeb zabezpieczenia domu lub mieszkania co pozwoli na w miarê p³yn± rejestracjê zdarzeñ. Najpopularniejsze rozdzielczo¶ci to D1 (720x576), która jest maksymaln± dostêpn± w systemach telewizji analogowej rozdzielczo¶ci± oraz druga CIF (352x288). Rozdzielczo¶æ CIF jest 4-krotnie mniejsza od D1, natomiast z regu³y oferuje 4-krotnie wy¿sz± prêdko¶æ zapisu. Warto jednak po³o¿yæ nacisk na wy¿sz± rozdzielczo¶æ nawet kosztem prêdko¶ci zapisu.

Graficzne menu rejestratora

Wa¿ne funkcje jakie równie¿ powinien posiadaæ rejestrator to detekcja ruchu, podgl±d przez sieæ LAN, wyj¶cie VGA, port USB do archiwizacji, harmonogram, oraz wa¿ne tryby zapisu (z detekcji ruchu, z wyj¶æ alarmowych, ci±g³y, wg. timera). Jednak rejestrator powinien byæ przede wszystkim stabilny – jest to jego kluczowa cecha. Z naszego do¶wiadczenia wynika, ¿e w systemach opartych na komputerowym zapisie (karty DVR), czêsto tej stabilno¶ci brakuje, dlatego nie zalecamy stosowania tego typu rozwi±zañ. Istotna jest równie¿ prostota i ³atwo¶æ obs³ugi, w której pomaga np. sterowanie myszk± i przejrzyste graficzne menu.

Krok trzeci – Kamera i obiektyw do monitoring domu

Kamery z jakimi mo¿emy siê spotkaæ podczas wyboru sprzêtu monitoringu domu to kamery zewnêtrzne (montowane na zewn±trz budynku, odporne na warunki atmosferyczne) oraz wewnêtrzne (do zastosowañ wewn±trz pomieszczeñ w temperaturach pokojowych), kolorowe lub czarno-bia³e, kompaktowe (typu BOX), wandaloodporne (kamery zarówno do wewn±trz jak i na zewn±trz odporne na uderzenia).

Wybieraj±c kamerê do monitoring domu ustalamy na jakiej odleg³o¶ci jak± szerok± scenê ma obserwowaæ. K±t widzenia zale¿y od rozmiaru przetwornika obrazu oraz d³ugo¶ci ogniskowej obiektywu. Standardowy obiektyw 3,6mm zastosowany w kamerze z przetwornikiem 1/3” daje mo¿liwo¶æ obserwacji 67° w poziomie co przy odleg³o¶ci do obiektu 10m od obiektu daje szeroko¶æ ok. 13m i wysoko¶æ ok. 10m obserwowanego obszaru.

Obudowy

Zobacz obudowy

Wszelkie informacje dotycz±ce odleg³o¶ci i szeroko¶ci ró¿nych obiektywów znajduj± siê równie¿ w artykule: "Dobór obiektywu do kamery przemys³owej". Dla zastosowañ monitoringu domowego najczê¶ciej polecane s± kamery z obiektywami z regulowan± ogniskow±, które manualnie mo¿emy dostosowaæ do naszych potrzeb, czyli sami regulujemy szeroko¶æ kadru oraz widzialn± odleg³o¶æ. Czêsto spotykane obiektywy ze zmienn± ogniskow± to np. Auto Iris 3,5-8mm, Auto Iris 2,8-12mm, Auto Iris 3-8mm, które umo¿liwiaj± obserwacje od ok. 90° do ok. 17°. Istniej± równie¿ obiektywy na du¿e odleg³o¶ci, czyli 40, 50m i wiêcej, których warto¶ci ogniskowych wahaj± siê od 6-60mm, 5-55mm, 5-100mm i inne.

Wa¿nym parametrem jest równie¿ rozmiar przetwornika (najczê¶ciej 1/3”) oraz ilo¶æ linii (TVL) (im wiêcej tym lepiej). Ze wzglêdu na pracê kamer w nocy, przy s³abych warunkach o¶wietleniowych polecane s± kamery z o¶wietlaczami podczerwieni wbudowanymi w obudowê lub jako osobne urz±dzenia. Parametrem równie¿ bardzo istotnym, je¿eli chodzi o mo¿liwo¶ci obserwacji w s³abym ¶wietle jest czu³o¶æ kamery wyra¿ona w Luxach (Lx). Im mniejsza warto¶æ tego parametru, tym mo¿liwo¶ci kamery w tym wzglêdzie s± wiêksze.

Ogniskowa 3,5-8mmOgniskowa 6-15mmOgniskowa 5-100mm

Zobacz obiektywy

Kamera powinna byæ stabilna oraz wytrzymywaæ wszelkie warunki atmosferyczne oraz spe³niaæ wszelkie nasze za³o¿enia (monitorowaæ w nocy, czy obserwowaæ du¿e odleg³o¶ci).

Krok czwarty – Przewody, wtyki i zasilanie

Kiedy ju¿ dobierzemy zarówno rejestrator jak i kamery pora skupiæ siê na po³±czeniach tych elementów miêdzy sob± oraz ich odpowiednim zasilaniu i utrzymania tego zasilania w przypadku braku napiêcia. Po³±czenia najczê¶ciej realizowane s± za pomoc± wspólnego przewodu koncentrycznego (¿y³a i oplot) zespolonego z przewodem zasilaj±cym (np. 2x0,5mm2). Przewody takie to YAP-EK75+2X0,5mm, który polecany jest na odleg³o¶ci do 50m oraz YAP75+2x0,5mm, który mo¿emy stosowaæ nawet ponad 100m.

Przewody ró¿ni± siê zastosowanym materia³em oraz jego jako¶ci±. Dla wiêkszych odleg³o¶ci tzn. powy¿ej 100m polecane jest zastosowania skrêtki komputerowej typu UTP oraz dodatkowych transformatorów pasywnych lub aktywnych dopasowuj±cych impedancjê kabla koncentrycznego 75Ohm do impedancji przewodu symetrycznego. Przewodu sygna³owe ³±czone s± do rejestratora oraz do kamery za pomoc± gniazd BNC. Wykorzystujemy tutaj tzw. wtyki BNC + F. zobacz prezentacjêOpis ³±czenia mo¿na obejrzeæ na filmiku umieszczonym na ³amach serwisu YouTube.

Potrzebny jest równie¿ wtyk do zasilania od strony kamery. Najczê¶ciej stosowane s± wtyki DC lutowane, DC z kabelkiem, S-55A oraz S-55. Zasilanie mo¿emy rozwi±zaæ na dwa sposoby tzn. za pomoc± zwyk³ych zasilaczy (brak podtrzymania napiêcia) i listew zasilaj±cych lub stosuj±c zasilacze buforowe, które dziêki dodatkowemu zasilaniu jakim jest akumulator umo¿liwi± potrzymanie naszego systemu na czas zale¿ny od pojemno¶ci akumulatora oraz urz±dzeñ pod zasilacz podpiêtych. Nale¿y równie¿ pamiêtaæ aby rejestrator pod³±czyæ przy pomocy zasilacza UPS, w przeciwnym przypadku jedynie kamery bêd± pracowaæ a obraz nie bêdzie nagrywany. Polecamy zastosowanie zasilaczy buforowych.

Podsumowanie

Mam nadzieje, ¿e artyku³ przybli¿y³ nam zasady stworzenia monitoringu w³asnego domu. S±dzê, ¿e nie jest ju¿ obce Pañstwu pojêcie rejestratora, jego parametrów czy te¿ jakich przewodów u¿ywamy do instalacji telewizji przemys³owej. Oczywiste jest równie¿, ze monitoring zwiêksza nasze bezpieczeñstwo a odpowiednio dobrany i zainstalowany pozwoli na systematyczn± kontrolê naszego mienia. Systemy monitoringu nie s± ju¿ dla nas tajemnicze a ewentualne niewiadome mo¿emy zawsze wyja¶niæ konsultuj±c siê z Firm± E-System.