Porady

Przyk³adowy system monitoringu CCTV - Instalacja systemu CCTV krok po kroku

Przyk³adowy system monitoringu CCTV

Jakie podzespo³y kupiæ, aby zmontowaæ system monitoringu TV? Jakimi kablami i wtyczkami wszystko po³±czyæ? Jak pod³±czyæ rejestrator do sieci Internet? - To najczêstsze pytania, z jakimi zwracaj± siê do nas osoby instaluj±ce po raz pierwszy system CCTV.

Poni¿ej przedstawiamy przyk³adowy system monitoringu TV sk³adaj±cy siê z kamer wewnêtrznych, rejestratora cyfrowego, zasilacza CCTV i innych niezbêdnych podzespo³ów do prawid³owego dzia³ania. Opisujemy tak¿e dok³adnie jakimi przewodami i wtyczkami pod³±czyæ wszystkie elementy systemu CCTV. Zamieszczamy tak¿e przyk³adowy schemat typowej instalacji monitoringu TV z 4 kamerami.

Do realizacji choæby najprostszego systemu CCTV niezbêdne s± nam:

Ponad to mog± byæ potrzebne:

  • Obudowy zewnêtrzne do kamer,
  • Zasilacze UPS b±d¼ zasilacze buforowe z akumulatorami do awaryjnego zasilania urz±dzeñ,
  • Router ADSL (je¶li chcemy transmitowaæ sygna³ video np. przez neostradê).

Przyk³adowy schemat instalacji CCTV
(kliknij na obraz aby powiêkszyæ)

W rozpatrywanym przypadku bêdziemy wykorzystywaæ kamery wewnêtrzne z obiektywami AutoIris na uchwytach ¶ciennych, zatem nie potrzebujemy obudów zewnêtrznych do kamer. Przypu¶æmy, ¿e montujemy kamery w sklepie:

1. Cztery kamery Samsung SCB-2000P z obiektywami Fujinon YV2.8x2.8LA-SA2 2,8-8mm montujemy na ¶cianach za pomoc± uchwytów GL-213.

2. W wybranym pomieszczeniu umieszczamy rejestrator cyfrowy BCS-0404LE-A, a w nim dysk twardy HDD 1TB SATA.

3. Obok rejestratora umieszczamy zasilacz CCTV PSDC04124.

4. Od ka¿dej kamery prowadzimy osobny przewód YAP75+2x0,5mm2 do rejestratora cyfrowego.
Kabel sk³ada siê z przewodu koncentrycznego oraz dwóch przewodów zasilaj±cych.
Na koñcach nale¿y kabel rozci±æ tak, aby przewód koncentryczny by³ oddzielony od przewodu zasilaj±cego. Przy kamerach wystarczy oddzieliæ przewód na odcinku oko³o 10-15cm, przy rejestratorze na d³u¿szym odcinku - tak, aby przewody zasilaj±ce swobodnie dosta³y do zasilacza, a przewody koncentryczne z ty³u rejestratora cyfrowego.

Przewód CCTV YAP75+2x0,5mm2

5. Na przewód koncentryczny z ka¿dej strony nakrêcamy wtyk F a nastêpnie wtyk BNC-F. Ekonomiczniej jest wykorzystaæ do tego celu komplet Wtyk BNC-F + F. Do ka¿dej kamery potrzebne s± nam zatem po dwa komplety (na pocz±tek i koniec przewodu).
Zaprawione w ten sposób przewody pod³±czamy pod gniazda BNC kamery i odpowiednie wej¶cia rejestratora cyfrowego (gniazda BNC oznaczone jako IN).

6. Do przewodu zasilaj±cego przy kamerach przykrêcamy kostki wtyków DC. W ¶rodku wtyku DC ma byæ plus zasilania, na zewn±trz wtyku - minus zasilania.

Wtyk DC S-55

7. Przewody zasilaj±ce po stronie rejestratora pod³±czamy do zasilacza PSDC04124. Nale¿y pamiêtaæ o odpowiedniej biegunowo¶ci!

8. Wyj¶cie rejestratora oznaczone symbolem VGA pod³±czamy np. za pomoc± przewodu VGA 3m bezpo¶rednio do wej¶cia VGA monitora CCTV (przewód VGA jest najczê¶ciej równie¿ do³±czony w komplecie z monitorem). Je¶li nasz rejestrator wyposa¿ony jest tak¿e w wyj¶cie HDMI, mo¿emy tak¿e pod³±czyæ go do monitora lub telewizora full HD. Do tego celu potrzebny bêdzie przewód HDMI.

9. Je¶li obraz ma byæ transmitowany przez interet, to rejestrator cyfrowy pod³±czamy za pomoc± przewodu typu skrêtka komputerowa UTP do routera. Je¶li ³±cze internetowe, do którego bêdzie pod³±czony rejestrator, to np. Neostrada, potrzebny bêdzie router z wbudowanym modemem ADSL, np. TP-Link TD-W8950ND, który z kolei musi byæ pod³±czony do linii telefonicznej.

10. Wszystkie urz±dzenia pod³±czamy do sieci elektrycznej 230V.

11. Ustawiamy obiektywy w kamerach na odpowiedni k±t widzenia i ostro¶æ. Konfigurujemy ustawienia rejestratora i routera.

12. System CCTV jest gotowy do pracy :)

Praktyczne uwagi:

a) W obiektach, gdzie wymagana jest nieprzerwana praca urz±dzeñ nale¿y stosowaæ do zasilania kamer zasilacze buforowe - np. AWZ200 i odpowiednie akumulatory.

b) Do rejestratorów cyfrowych zalecamy stosowanie zasilaczy UPS. Zabezpieczaj± one urz±dzenia przed awariami dysków oraz b³êdami zapisu w przypadku braku napiêcia 230V.

c) Przy d³ugich kablach od kamer lub gdy przewody prowadzone s± na zewn±trz budynków zalecamy stosowanie ochronników przepiêæ video OPV-1 i OPV-4.

 

Dla profesjonalistów...

Aby prawid³owo i profesjonalnie zabezpieczaæ obiekty nale¿y znaæ nie tylko dostêpne urz±dzenia, ale przede wszystkim trzeba umieæ wykorzystywaæ ich mo¿liwo¶ci.

Do tego niezbêdna jest specjalistyczna wiedza poparta praktyk±. Tak± wiedz± dzielimy siê na organizowanych przez nas szkoleniach z telewizji przemys³owej oraz monitoringu IP.


Jak wygl±daj± takie szkolenia, co o nich s±dz± uczestnicy - mo¿esz zobaczyæ na krótkim filmie Jak zak³adaæ monitoring - zapraszamy!