Porady

Monitoring szko³y - przyk³adowe rozwi±zanie monitoringu szko³y

MONITORING SZKO£Y

 

Liczne zagro¿enia, które w ostatnim czasie pojawiaj± siê w budynkach szkolnych, zmiany w prawie oraz dostêp do coraz tañszych i profesjonalnych urz±dzeñ CCTV powoduje wzrost zainteresowania monitoringiem wizyjnym w szko³ach.
Poni¿ej postaramy siê przybli¿yæ Pañstwu temat monitoringu szko³y; analizy zagro¿eñ, doboru urz±dzeñ i sposobu instalacji. Przedstawiony przyk³ad w materiale zosta³ uproszczony do opisu jednej kondygnacji w szkole. Niemniej jednak mo¿e s³u¿yæ do analizy tematu i sugeruje drogê do odpowiedniego zaprojektowania monitoringu wizyjnego szko³y.

1. Analiza zagro¿eñ.

Podstawowymi zagro¿eniami, z jakimi spotykamy siê w obiektach szkolnych s±:

  • wej¶cie na teren szko³y osób postronnych (dealerów ¶rodków odurzaj±cych, z³odziei, itp.),
  • kradzie¿e odzie¿y i innych warto¶ciowych rzeczy (najczê¶ciej w szatniach),
  • wymuszenia, pobicia, zastraszanie (najczê¶ciej na korytarzach szkolnych),
  • spo¿ywanie ¶rodków odurzaj±cych (papierosy, alkohol, narkotyki),
  • akty wandalizmu i inne wypadki na terenie szko³y.

Najczêstszym sposobem walki z wiêkszo¶ci± zagro¿eñ jest odpowiednia edukacji i prewencja. Jednak nigdy nie ma mo¿liwo¶ci ca³kowitej eliminacji opisywanych zdarzeñ. System monitoringu wizyjnego szko³y to dodatkowe - niezwykle wa¿ne - narzêdzie w walce z zagro¿eniami w szko³ach. Oprócz dzia³ania prewencyjnego system CCTV w szkole pozwala na udokumentowanie zaistnia³ych zdarzeñ. Dziêki temu uczniowie maj±c dowody w postaci materia³u video czê¶ciej decyduj± siê zeznawaæ w ró¿nego rodzaju sprawach, w których s± ¶wiadkami lub stron±. W najbardziej drastycznych sytuacjach zgromadzony materia³ video mo¿e s³u¿yæ jako dowód w postêpowaniu karnym, itp.

2. Monitoring szko³y - rozmieszczenie kamer przemys³owych.

Analizê rozmieszczenia kamer i innych urz±dzeñ CCTV przedstawimy na bazie uproszczonego planu parteru szko³y, przedstawionego poni¿ej:

Przyk³adowy plan szko³y (kliknij na obraz aby powiêkszyæ)

a) Wej¶cie g³ówne, wyj¶cie awaryjne.

Kamera umieszczona wewn±trz szko³y, zwrócona na wej¶cie ma za zadanie rejestrowaæ osoby wchodz±ce do budynku szko³y. Wymagamy, aby obraz z tej kamery pozwala³ na swobodne rozpoznawanie twarzy osób wchodz±cych do budynku. Kamera musi byæ umieszczona w miarê wysoko, tak, aby nie by³ mo¿liwy jej sabota¿.
W miejscach, gdzie potrzebna jest identyfikacja ludzi zalecamy stosowanie kamer kolorowych z obiektywami AutoIris na uchwytach ¶ciennych.

SDC-435P / 12V - Kolorowa kamera dzieñ/noc o rozdzielczo¶ci 600 linii z SSNR III

TAV2712DC - Obiektyw asferyczny 2,7-12mm AutoIris Dzieñ/Noc

b) Korytarze szko³y.

Kamery przeznaczone do obserwacji korytarzy szko³y powinny pozwalaæ na obserwacjê i rozpoznawanie osób, i wydarzeñ maj±cych tam miejsce. Powinny to byæ kamery kolorowe wraz z odpowiednimi obiektywami AutoIris daj±cymi pokrycie ca³ego korytarza szkolnego.

c) Szatnie.

Najczêstsze kradzie¿e, wymuszenia i akty wandalizmu zdarzaj± siê w szatniach. Sprzyja temu dosyæ ma³a przestrzeñ, i s³abe o¶wietlenie. Dlatego do pomieszczeñ szatni polecamy stosowanie kolorowych kamer wandaloodpornych z o¶wietlaczami podczerwieni. Kamery te nale¿y montowaæ na uchwytach wandaloodpornych.

BCS-VP220/NC3S - Wandaloodporna zewnêtrzna kamera kolorowa typu dzieñ/noc

d) Sala gimnastyczna.

Obserwacjê sali gimnastycznej prowadzi siê, aby rejestrowaæ przebieg zajêæ lekcyjnych wychowania fizycznego a tak¿e przebieg imprez szkolnych itp. W ten sposób mo¿liwe jest odtworzenie przebiegu zdarzeñ - np. w przypadku wypadku na zajêciach lekcyjnych, bójki na dyskotece szkolnej, itp.
Ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ uszkodzenia (np. pi³k±) do obserwacji sali gimnastycznej nale¿y stosowaæ kamery wandaloodporne na uchwytach GL-227.

GL202 - uchwyt uniwersalny 160mm

e) Obserwacja terenu zewnêtrznego szko³y.

Przy obserwacji terenu zewnêtrznego szko³y interesuje nas przede wszystkim zabezpieczenie pojazdów zaparkowanych na parkingu szkolnym, zapobieganie aktom wandalizmu oraz rozbojom i wymuszeniom. W zwi±zku z tym najlepiej, je¶li ca³y teren zewnêtrzny pokryty jest kamerami, zw³aszcza: parking, boisko szkolne i wej¶cia do szko³y.
Ze wzglêdu na zmienne warunki o¶wietlenia i konieczn± obserwacjê tak¿e wieczorem i w nocy (przy o¶wietleniu sztucznym, lub w podczerwieni) zalecamy stosowanie kamer typu dzieñ/noc o du¿ej czu³o¶ci z obiektywami AutoIris w obudowach z grza³kami.

3. Transmisja obrazu.

Ze wzglêdu na du¿± ilo¶æ kamer przemys³owych do transmisji sygna³u video polecamy stosowanie instalacji przewodowej. Zadowalaj±ce efekty daje stosowanie przewodu YAP75+2x0,5mm2 umieszczonego w listwach kablowych lub rurkach instalacyjnych PCV.

4. Rejestracja i archiwizacja obrazu.

Do rejestracji i archiwizacji nagrañ video najlepiej stosowaæ rejestratory cyfrowe DVR. Urz±dzenia te nie wymagaj± oddzielnego oprogramowania, pracuj± samodzielnie, s± stabilne i energooszczêdne. W monitoringu szkó³ najczê¶ciej stosuje siê rejestratory cyfrowe na 16 kamer:

BCS-1604GBE, BCS-1604LE-L oraz rzadziej AVC717. Urz±dzenia te umo¿liwiaj± pracê z klikoma dyskami twardymi ATA lub SATA do 750 lub 500GB (w zale¿no¶ci od modelu), co przy detekcji ruchu pozwala zachowaæ nagrania video nawet do miesi±ca wstecz. Rejestratory czêsto maj± równie¿ wbudowane nagrywarki DVD-RW lub CD-RW, ewentualnie umo¿lwiaj± monta¿ takich nagrywarek. Dziêki temu mo¿na archiwizowaæ wybrane fragmenty nagrañ, jako materia³ dowodowy.

Szesnastokana³owy rejestrator cyfrowy BCS-DVR1604LE-A

5. Zasilanie systemu monitoringu szko³y.

W celu zapewnienia sta³ego zasilania systemu CCTV polecamy zastosowanie zasilaczy buforowych ABM1012 o wydajno¶ci 10A wraz z akumulatorami 12V/18Ah. Wydajno¶æ i ilo¶æ zasilaczy nale¿y przeliczyæ w zale¿no¶ci od ilo¶ci i rodzaju kamer a tak¿e obudów z grza³kami w systemie monitoringu. Do zasilania rezerwowego rejestratora cyfrowego polecamy zastosowanie zasilacza UPS o mocy od 400-800VA. Pozwala on na pracê awaryjn± rejestratora cyfrowego przez oko³o 1,5 godziny.

Zasilacz buforowy ABM1012

6. Obserwacja video.

Do obserwacji obrazu z kamer najlepiej stosowaæ jest kolorowy monitor CCTV. Przy 16 kamerach monitor powinien byæ odpowiednio du¿y. Jako minimum nale¿y przyj±æ monitor CRT 17". Dobrze jest rozprowadziæ sygna³ video na kilka monitorów - np. w sekretariacie, gabinecie dyrektora i portierni.
Alternatyw± mo¿e byæ przesy³anie obrazu video przez sieæ LAN. W tym celu wystarczy podpi±æ rejestrator cyfrowy pod szkoln± sieæ i odpowiednio go skonfigurowaæ. Dziêki temu mo¿liwy bêdzie podgl±d z dowolnego komputera pod³±czonego do sieci a tak¿e podgl±d zdalny z dowolnego miejsca na ¶wiecie przez Internet. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e obraz przesy³any przez Internet ma gorsz± jako¶æ (wysoka kompresja), a jego p³ynno¶æ ograniczona jest transmisj± cyfrow± i prêdko¶ci± ³±cza internetowego.

Monitor kolorowy BCS A19C1

7. Przyk³adowe zestawienie elementów wchodz±cych w sk³ad monitoringu szko³y.

Poni¿ej przedstawiamy przyk³adowe zestawienie elementów wchodz±cych w sk³ad systemu monitoringu szko³y (wed³ug za³±czonego rysunku). Wszystkie przedstawione poni¿ej podzespo³y mo¿na zobaczyæ i zamówiæ w naszym sklepie internetowym.

Kamery CCTV
nazwa pomieszczenia: punkt obserwacyjny: ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
wej¶cie g³ówne nr. 1 1 szt. Kamera kolorowa SDC-435P / 12V
1 szt. Obiektyw CS TAV2712DC AutoIris 3-8mm
1 szt. Uchwyt ¶cienny GL202
nr. 2 1 szt. Kamera kolorowa DCC-500F
1 szt. Obiektyw CS TAV2712DC AutoIris 3-8mm
1 szt. Uchwyt ¶cienny GL202
nr. 3 1 szt. Kamera kolorowa C4804-01A1
1 szt. Obiektyw CS TAV2712DC AutoIris 3-8mm
1 szt. Uchwyt ¶cienny GL202
nr. 4 1 szt. Kamera kolorowa C4804-01A1
1 szt. Obiektyw CS 6-15mm AutoIris
1 szt. Uchwyt ¶cienny GL202
nr. 5 1 szt. Kamera kolorowa SDC-435P / 12V
1 szt. Obiektyw TAV2712DC
1 szt. Uchwyt ¶cienny GL202
Szatnie nr. 6 1 szt. Kamera kolorowa wandaloodporna z o¶wietlaczem IR CDR-406K
nr. 7 1 szt. Kamera kolorowa wandaloodporna z o¶wietlaczem IR CDR-406T
Sala gimnastyczna nr. 8 1 szt. Kamera kolorowa wandaloodporna C3844-01A1
1 szt. Uchwyt ¶cienny wandaloodporny GL-227
Parking szkolny nr. 9 1 szt. Kamera dzieñ/noc 15-CA25DNV
1 szt. Obiektyw CS Auto Iris TAV555DC 5-55mm
1 szt. Obudowa GL606/12 z uchwytem
nr. 10 1 szt. Kamera dzieñ/noc 15-CA25DNV
1 szt. Obiektyw CS Auto Iris TAV555DC 5-55mm
1 szt. Obudowa GL606/12 z uchwytem
Teren za szko³± nr. 11 1 szt. Kamera dzieñ/noc 15-CA25DNV
1 szt. Obiektyw CS Auto Iris TAV555DC 5-55mm
1 szt. Obudowa GL606/12 z uchwytem
Teren przed szko³± nr. 12 1 szt. Kamera dzieñ/noc 15-CA25DNV
1 szt. Obiektyw CS Auto Iris TAV555DC 5-55mm
1 szt. Obudowa GL606/12 z uchwytem
Pozosta³e elementy instalacji przewodowej
ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
oko³o 1km przewód CCTV YAP75+2x0,5mm2,
oko³o 20 metrów - do monitora CCTV przewód CCTV R59
26 szt. wtyk BNC-F + F komplet
15 szt. wtyk DC z kabelkiem
Zasilanie
ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
1 szt. Zasilacz ABM1012
1 szt. Akumulator 12V/18Ah
1 szt. Listwa ³±czeniowa LZ-6
1 szt. Zasilacz UPS UPS CyberPower DX600E-FR (do rejestratora),
Rejestracja obrazu
ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
1 szt. Rejestrator cyfrowy BCS-1604LE-L
2 szt. Dysk twardy HDD 500GB
Podgl±d obrazu
ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
1 szt. Monitor CCTV LCD 17" SAMSUNG STM-17LA
Przesy³anie obrazu przez Internet
ilo¶æ: nazwa: zdjêcie:
1 szt. Router ADSL PENTAGRAM Cerberus P 6311-07A
Inne elementy monta¿owe
nazwa:
listwy kablowe, rurki PCV, ko³ki rozporowe fi6, fi8, fi10, itp.

8. Mo¿liwo¶æ rozbudowy systemu.

 

W prezentowanym systemie monitoringu szko³y w rejestratorze BCS-1604LE-L mamy do dyspozycji 4 wolne wej¶cia video. Mo¿na do nich pod³±czyæ kamery obserwacyjne - np. górnego korytarza, boiska szkolnego, itp. Dobór kamer nale¿y przeprowadziæ podobnie jak w niniejszym artykule. Mo¿liwo¶ci modyfikacji s± bardzo du¿e. Wszystko zale¿y od wymagañ i ¶rodków finansowych inwestora.

W celu dobrania odpowiednich urz±dzeñ dla konkretnej szko³y prosimy o kontakt poprzez pocztê elektroniczn± info@e-system.com.pl lub telefoniczny (32) 644 11 58, 644 29 22 z nasz± firm±. Pomo¿emy w konfiguracji systemu monitoringu do Pañstwa szko³y.

Polecamy tak¿e artyku³:

Monitoring w szkole - przyk³adowe zestawienie niezbêdnych urz±dzeñ.