FAQ (Najczê¶ciej zadawane pytania)

Telewizja przemys³owa

Zadaj pytanie

(Kliknij na pytanie aby zobaczyæ odpowied¼)

  1. Zasilanie typu PoE w kamerach IP. Do czego s³u¿y ?
    • Obecnie wiêkszo¶æ kamer IP oprócz tradycyjnego zasilania napiêciem sta³ym 12V, posiada mo¿liwo¶æ zasilania urz±dzenia poprzez tzw. PoE (Power over Ethernet, standard IEEE 802.3af). Idea dzia³ania jest bardzo prosta. W typowej skrêtce komputerowej (4 pary), tylko 2 pary s± u¿ywane do transmisji danych. Pozosta³e dwie pary s± wolne. W³a¶nie te dwie wolne pary wykorzystuje technika PoE do przesy³ania energii elektrycznej. Tym sposobem, aby pod³±czyæ kamerê do sieci internetowej, wystarczy jeden kabel skrêtka (nie ma potrzeby prowadziæ osobno kabla sygna³owego i kabla zasilaj±cego). Nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e urz±dzenia sieciowe takie jak np. switche musz± byæ przystosowane do obs³ugi PoE. Dostêpne s± ma³e zasilacze do pojedyñczych urz±dzeñ, np.PSA16U-480. Dla wiêkszej ilo¶ci kamer, mo¿na zastosowaæ zasilacz POE1824B, czyli urz±dzenie z podtrzymaniem buforowym.

  2. Jak pod³±czyæ kilka kamer IP do rejestratora IP NVR ?
    • Rejestratory kamer sieciowych (rejestratory IP / NVR) nie posiadaj± klasycznych wej¶æ BNC na kamery analogowe. Najczê¶ciej posiadaj± jedno z³±cze sieciowe RJ-45 do przechwytywania obrazu z takich kamer. Jak zatem pod³±czyæ kilka kamer IP pod jedno gniazdo RJ45 w rejestratorze ? Oczywi¶cie fizycznie nie jest to mo¿liwe, nale¿y po prostu zastosowaæ switch sieciowy. Dobrze by by³o, aby taki switch by³ urz±dzeniem obs³uguj±cym PoE (zasilanie po skrêtce) oraz posiada³ interfejsy 1 Gb. Nie da siê ukryæ, ¿e sprawne montowanie i konfiguracja systemów telewizji przemys³owej opartych na urz±dzeniach IP jest mo¿liwe tylko wtedy, kiedy rozumie siê zagadnienia zwi±zane z tematyk± sieci komputerowych. Takie systemy mo¿na porównaæ do klasycznych sieci komputerowych, gdzie kamery IP stanowi± komputery w sieci, a rejestrator NVR jest serwerem sieciowym.

  3. Jakie s± ró¿nice w budowie systemów monitoringu analogowych od systemów IP ?
    • Systemy s± podobne je¶li mowa o sk³adzie elementów takiego systemu. W klasycznych instalacjach analogowych mamy do czynienia z rejestratorem cyfrowym z dyskiem twardym, kablem koncentrycznym, kamerami analogowymi i zasilaczem. W instalacjach z kamerami sieciowymi IP jest podobnie. Równie¿ rejestrator cyfrowy (dostosowany do kamer IP) z dyskiem twardym, kabel skrêtka, kamery IP oraz zasilacz. Tutaj nale¿y pod³±czyæ kamery do sieci LAN zamiast wprost do rejestratora.

  4. Jakie warunki nale¿y spe³niæ, aby mo¿liwy by³ zdalny podgl±d kamer przez internet ?
    • Warunek jest prosty. Nale¿y posiadaæ ³±cze internetowe, które posiada tzw. publiczny (widziany z zewn±trz) adres IP. Dobra wiadomo¶æ jest taka, ¿e u¿ytkownicy ³±cz typu ADSL (czyli np. u¿ytkownicy Neostrady) posiadaj± w³a¶nie publiczny adres IP, czyli z dowolnego miejsca na ¶wiecie mo¿na zalogowaæ siê do swojej sieci (równie¿ swojego rejestratora do podgl±du kamer). Kolejnym warunkiem bêdzie odpowiednie przekierowanie portów w routerze (urz±dzeniu sieciowym, które czêsto domownicy wykorzystuj± do podzia³u internetu na kilka komputerów). Przyk³adowym routerem dla ³±cz np. "Neostrada" mo¿e byæ TD-W8950ND.
      A co je¶li jeste¶my w sieci np. osiedlowej i nie posiadamy publicznego adresu IP ? Jeszcze nic straconego ! Wielu dostawców us³ug internetowych oferuje taki adres za symboliczn± op³at±. Mo¿na równie¿ dogadaæ siê z administratorem sieci i ustawiæ przekierowanie kilku portów dla naszego zwyk³ego (prywatengo) adresu IP, na którym bêdzie rejestrator. Warto dodaæ, ¿e zdalny podgl±d obrazu z kamer jest mo¿liwy zarówno w instalacjach analogowych jak i instalacjach z kamerami IP.

  5. Co oznacza tryb pracy dzieñ / noc w kamerach ?
    • Kamera posiada zdolno¶æ do automatycznego prze³±czenia siê pomiêdzy trybami kolor / czarno-bia³y. Funkcja D/N (dzieñ/noc) bada natê¿enie ¶wiat³a i w momencie przekroczenia pewnej granicy, kamera prze³±cza siê w tryb czarno-bia³y, który jest lepiej widoczny w nocy. Kamery bez trybu D/N nie maj± mo¿liwo¶ci prze³±czenia siê w tryb czarno-bia³y a przez to nie s± w stanie zwiêkszyæ czu³o¶ci w nocy.

  6. Dlaczego kamera nie wspó³pracuje z o¶wietlaczem podczerwieni ?
    • Kamera posiada zamontowany na sta³e filtr podczerwieni, którego zadaniem jest powstrzymanie ¶wiat³a podczerwonego padaj±cego na przetwornik kamery. Wbrew pozorom jest to mechanizm, który niesie korzy¶æ, poniewa¿ ¶wiat³o podczerwieni padaj±c na przetwornik powodowa³oby pogorszenie (przek³amanie) kolorów w obrazie. Je¶li w projektowanym systemie przewidziano u¿ycie o¶wietlaczy podczerwieni, nale¿y zastosowaæ kamery z tzw. mechanicznie przesuwanym filtrem podczerwieni. W ci±gu dnia filtr jest zamkniêty i nie przepuszcza ¶wiat³a podczerwonego, natomiast w przypadku ¶ciemnienia siê, filtr siê przesuwa i umo¿liwia obserwacjê otoczenia z u¿yciem o¶wietlacza podczerwieni IR.

  7. W jakich temperaturach mo¿e pracowaæ kamera w obudowie zewnêtrznej?
  8. Jak pod³±czyæ kamerê do zasilacza?
  9. Czy kamerê TV przemys³owej mo¿na pod³±czyæ do zwyk³ego telewizora lub magnetowidu?
    • Tak, je¶li tylko urz±dzenie posiada odpowiednie wej¶cie VIDEO. W nowych telewizorach mo¿na je spotkaæ w praktycznie w 100% urz±dzeñ. Wystêpuje jako wej¶cie RCA (CHINCH) lub EURO.

      W przypadku wej¶æ EURO nale¿y zakupiæ przej¶ciówkê dostêpna w naszym sklepie internetowym:

    • Przej¶ciówka RCA-EURO
  10. Czym ró¿ni siê kamera CMOS od CCD? Jaki rodzaj kamery jest lepszy?
    • Skróty CMOS i CCD oznaczaj± rodzaj przetwornika obrazu wykorzystywanego w kamerach.

      W przetwornikach CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) ¶wiat³o pada na strukturê tranzystorów MOS i steruje ich bramkami. Ka¿dy tranzystor jest pojedynczym sensorem (pikselem). Kamery CCTV wyposa¿one w przetworniki CMOS s± tañsze, ale ustêpuj± jako¶ci± kamerom CCD. Maj± mniejsz± rozdzielczo¶æ (220-380TVL) i czu³o¶æ (0,5-1lux) oraz gorzej reaguj± na szybkie zmiany o¶wietlenia. Problemem jest tak¿e wiêksza wra¿liwo¶æ przetworników CMOS na uszkodzenia (np. w skutek przepiêæ). Atutem kamer CMOS jest jednak mo¿liwo¶æ du¿ej miniaturyzacji. Trwaj± prace nad udoskonaleniem przetworników CMOS. W przysz³o¶æ kamery z ulepszonym przetwornikiem CMOS prawdopodobnie powróc± do powszechnego stosowania.

      Przetworniki CCD (Charged Coupled Device), zawieraj± w swej strukturze, kondensatory, które magazynuj± energiê elektryczn± powsta³± w skutek o¶wietlenia elementów fotoelektrycznych. Energia ta jest zliczana przez uk³ad elektroniczny, a jej ilo¶æ odpowiada natê¿eniu ¶wiat³a. Pobrane dane z ka¿dego piksela s± obrabiane i w ten sposób powstaje obraz telewizyjny. Przetworniki CCD, mimo, ¿e s± dro¿e od przetworników CMOS - cechuj± siê bardzo wysok± czu³o¶ci± (nawet 0,01lux) oraz znakomit± jako¶ci± uzyskiwanego obrazu. Lepiej te¿ znosz± szybkie zmiany o¶wietlenia. Obecnie kamery z przetwornikami CCD s± najczê¶ciej stosowane w profesjonalnych systemach telewizji przemys³owej.

  11. Jaki obietyw powieniem wybraæ do kamery?
    • Do kamer kompaktowych mo¿na dokupiæ obiektywy typu CS ze sta³± d³ugo¶ci± ogniskowej, lub z regulowan± ogniskow±. Obiektywy z regulowan± d³ugo¶ci± ogniskowej, mog± mieæ równie¿ automatycznie sterowan± przys³onê, której warto¶æ (a wiêc w uproszczeniu - ilo¶æ ¶wiat³a przepuszczanego do wnêtrza kamery) automatycznie reguluje kamera. S± to obiektywy typu AutoIris. K±t widzenia kamer kopu³kowych i niektórych pozosta³ych, mo¿na regulowaæ wymieniaj±c ca³y obiektyw typu MINI.

      Szczegó³owy opis typów obiektywów do kamer przemys³owych znajduje siê w nastêpuj±cym artykule.