FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

Systemy alarmowe

Zadaj pytanie

(Kliknij na pytanie aby zobaczyć odpowiedź)

  1. Jaki kabel należy podłączyć do manipulatora INT-TSI?
    • Zasada układania okablowania nie uległa znaczącej zmianie. Wciąż podstawowym kablem jest kabel prosty (np. typ YTDY), czyli kabel identyczny jak do czujek i sygnalizatorów. Warto jednak zwrócić uwagę, że manipulatory INT-TSI posiadają gniazdo RJ-45. Służy ono do przyłączenia urządzenia do sieci ethernet. Urządzenie zyskuje wtedy wiele dodatkowych korzyści (podgląd z kamer IP, docelowo zdalna konfiguracja itp.). W związku z powyższym, rekomendujemy układanie dodatkowego kabla typu "skrętka" w miejsce, gdzie będzie instalowany potencjalny manipulator do obsługi systemu alarmowego.

      Nawet, jeśli na dzień dzisiejszy nie jest planowany zakup nowoczesnego manipulatora INT-TSI, wcześniejsze ułożenie dodatkowej skrętki przygotuje nas na ewentualny zakup urządzenia w przyszłości. Proponujemy więc układanie dwóch kabli: YTDY oraz skrętki komputerowej.

  2. Chciałbym załączać i wyłączać alarm wysyłając SMS. Czy jest to możliwe z użyciem modułu GPRS-T4 i centrali Satel Versa?
    • Tak, konfiguracja takiego mechanizmu jest możliwa. Istnieje kilka możliwości realizacji. Jedną z opcji jest podłączenie dwóch wyjść modułu GSM (np. O1 i O2) do dwóch wejść centrali alarmowej (np. Z1 i Z2).
      Wyjścia w module GSM oprogramować jako odpowiednio "Zalacz" i "Wylacz" z czasem działania 1s. Następnie w centrali alarmowej trzeba oprogramować wejścia.
      Z1 ustawiamy jako "NO" oraz typ "Załącz czuwanie", natomiast "Z2" jako typ "Wyłącz czuwanie". Dodatkowo można zaznaczyć opcję "Kasowanie alarmu" dla wejścia Z2.

  3. Nie działa aplikacja "Micra Control". Co robię źle?
    • Aby program Micra Control działał poprawnie, należy wcześniej w programie GPRS-SOFT skonfigurować wszystkie treści SMS'ów dla modułu Micra. Dopiero po ustaleniu treści i zapisaniu ich do modułu Micra, aplikacja będzie w stanie poprawnie komunikować się z modułem.
      Wiadomości tekstowe, które należy uzupełnić to m.in. treść SMS dotyczące: załączenia, wyłączenia czuwania, sterowania wyjściami, blokowania wejść itp.

  4. Chciałbym przejść podstawowe szkolenie, po którym umiałbym podłączyć i zaprogramować system CA-10, a w późniejszym czasie i system INTEGRA 64 (...). Czy organizujecie takie szkolenia ?
    • Tak, organizujemy szkolenia techniczne z podłączania i konfiguracji systemów alarmowych. Ze względu na duży postęp techniczny, postanowiliśmy zmienić program szkoleń. Wycofaliśmy z oferty szkolenia z central CA-10. Aktualnie podstawowym szkoleniem z zakresu systemów alarmowych jest szkolenie z central Satel Versa. Na tym szkoleniu uczestnicy dowiadują się jak podłączać poszczególne elementy systemu, jak należy je poprawnie konfigurować i na co należy zwracać szczególną uwagę. To szkolenie to wstęp do świata systemów alarmowych Satel. Po zakończeniu jednodniowego kursu, zapraszamy uczestników na kolejne, zaawansowane 3 dniowe szkolenie z central Satel INTEGRA.

      Więcej informacji na stronie szkolenia.

  5. Dlaczego moduł GPRS-T1 nie chce współpracować ze starszą centralą CA-10 ?
    • Brak współpracy urządzeń jest widoczny tylko w przypadku, kiedy mowa o formacie transmisji Contact ID i wersji poniżej 4.3 centrali CA-10. Dopiero od wersji centrali 4.3 pojawiła się możliwość ustawienia kodów Contact ID. W innym przypadku, instalator może ustawić w centrali i module GPRS-T1 format Ademco Express. Nowe centrale CA-10 (jak również centrale CA-5,CA-6, Versa, Integra) współpracują w pełni z modułem GPRS-T1.

  6. Chcę dobrze zabezpieczyć dom. Jakie czujki wybrać?
    • To bardzo trudne pytanie i nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Jeszcze do niedawna w alarmach domowych stosowano najczęściej tylko zwykłe czujki PIR. Obecnie coraz częściej stosuje się kombinację czujników PIR i czujników magnetycznych (kontaktronów) lub lepiej czujniki dualne, np. Satel SILVER i kontaktrony w oknach, drzwiach, itp.
      Najlepiej jednak w celu optymalnego dobrania czujników należy dokonać wizji lokalnej na obiekcie. W naszej firmie takie wizyty i porady są bezpłatne na terenie, w którym działamy. Możemy także polecić dobrego instalatora z Państwa rejonu, który dokona wyceny.
  7. Dlaczego organizujecie szkolenia z SATEL-a w małych grupach?
    • Organizowanie szkoleń technicznych w małych grupach jest celowe. Po prostu w grupie 8-osobowej jesteśmy w stanie poświęcić dostatecznie dużo czasu dla każdego uczestnika. Dzięki temu prowadzący jest w stanie podejść do każdego stanowiska i udzielić indywidualnych porad instalatorowi. Po kilku latach szkoleń widzimy, że kameralne grupy są najbardziej efektywne.

  8. Jaką centralę wybrać do małego systemu alarmowego (ok. 10 czujek)?
    • Do niewielkich systemów alarmowych polecamy centrale alarmowe serii Satel VERSA. W zależności od konfiguracji i modelu, centrale VERSA umożliwiają podłączenie od 5 do 30 czujek. Współpracują z klawiaturami LED i LCD oraz mają możliwość prostego sterowania wyjściami (funkcje logiczne). Jeśli system alarmowy ma spełniać inne zadania (automatyka budynku) to zdecydowanie polecamy centrale rodziny Satel INTEGRA.
  9. Jakie czujniki dymu wybrać do alarmu?
    • Wybór czujnika dymu do systemu alarmowego zależy od tego, gdzie czujnik ma być instalowany. Do zastosowań domowych i biurowych polecamy bardzo dobry czujnik dymu i ciepła firmy Satel o symbolu TSD-1. Wykrywa on nie tylko dym, ale także wzrost temperatury, który towarzyszy rozwojowi pożaru. Urządzenie jest proste w montażu i podłącza się je do dowolnej centrali alarmowej.

  10. Jakie są podstawowe cechy i różnice modułów GSM GPRS-T1 i GPRS-T2
    • Poniższa tabela przedstawia podstawowe informacje o modułach GPRS-T1 i GPRS-T2. Oba moduły są sprzdawane wraz z obudową i dostępne są w tej samej cenie.

      GPRS-T1GPRS-T2
      • Proste podłączenie do dialera centrali (TIP/RING)
      • Szczegółowa informacja o źródle alarmu (wskazanie czujki)
      • Zdalne programowanie modułu poprzez GPRS
      • Duża ilość możliwych do wysłania SMS
      • Bardziej skomplikowana konfiguracja
      • Brak wyjścia przekaźnikowego do zdalnego sterowania
      • Uniwersalny moduł
      • Podłączenie poprzez wejścia/wyjścia (dowolna centrala/urządzenie)
      • Wbudowany przekaźnik do zdalnego sterowania SMS (np. załącz/wyłącz czuwanie)
      • Zdalne programowanie modułu poprzez GPRS
      • Prosta konfiguracja
      • Brak szczegółowej informacji o źródle alarmu
      • Zajmuje wyjścia centrali
  11. Chcę załączyć czuwanie za pomocą SMS. Jak to zrobić ?
    • Należy posiadać moduł powiadomienia GSM, który posiada przynajmniej jedno wyjście sterowalne. Przykładem takich modułów będzie moduł GPRS-T2 firmy Satel, GSM2 firmy Elmes oraz wszystkie moduły GSM firmy ROPAM.
  12. Chcę zamontować system z 7 czujnikami ruchu. Jaką centralę wybrać ? CA-10 czy Versa 10 ?
    • Zdecydowanie polecamy wybór centrali Versa 10. Dlaczego ? Powodów jest kilka. Przede wszystkim centrala Versa 10 razem z manipulatorem LCD jest nowoczesna, bardziej funkcjonalna i na dodatek tańsza (mimo tego, że lepsza). Należy również pamiętać, że w niedalekiej przyszłości centrala Versa 10 będzie pewnego rodzaju następcą centrali CA-10 która będzie niebawem wycofywana z oferty. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść centrali Versa jest to, że tą centralę można znacznie rozbudować o kolejne wejścia na czujniki, moduły TCP/IP itp.
  13. Chcę zarządzać systemem poprzez Internet. Jaką centralę wybrać ?
    • W chwili obecnej, zarządzanie systemem alarmowym poprzez sieć Internet jest możliwe w przypadku central alarmowych Satel Integra oraz Satel Versa. Należy wtedy dokupić specjalny moduł ETHM-1. Systemem można zarządzać za pomocą specjalnego programu DLOADX, przeglądarki internetowej a nawet za pomocą telefonu komórkowego (aplikacja JAVA).
  14. Chcę zarządzać systemem poprzez telefon komórkowy. Co należy wiedzieć?
    • Przede wszystkim, co oznacza zarządzanie systemem poprzez telefon. Czy mamy na myśli załączanie/wyłączanie czuwania ? Jeśli tak, to wystarczy moduł GSM z przynajmniej jednym wyjściem sterowalnym (szczegóły pkt. 1 w FAQ).

      W przypadku chęci zarządzania "całym" systemem poprzez telefon, czyli załączanie/wyłączanie czuwania, sterowanie wyjściami, opcjami itp., należy zaopatrzyć się w specjalny moduł ETHM-1 (współpraca tylko z Integra i Versa - szczegóły pkt. 3 w FAQ).

  15. Co to jest 2EOL/NC ?
    • Jest to jedna z kilku możliwości podłączenia czujnika do centrali alarmowej. Taka konfiguracja wymaga podłączenia w czujniku dwóch rezystorów o konkretnych wartościach. Jest to konfiguracja "najbardziej opłacalna".
  16. Czy centrala alarmowa może otwierać bramę garażową ?
    • Tak. Szczególnie centrale alarmowe Versa oraz Integra umożliwiają sterowanie otwieraniem / zamykaniem bramy o konkretnej porze dnia, na życzenie klienta lub według spełnienia wcześniej zaprogramowanych warunków (Integra).
  17. Czy centrala CA-5 może powiadamiać o alarmie za pomocą linii telefonicznej ?
    • Tak. Centrala CA-5 posiada wbudowany dialer telefoniczny, który jest dedykowany do pracy ze stacjami monitorującymi (głównie agencje ochrony). Odpowiednia konfiguracja centrali pozwala na utworzenie powiadomienia na max. 2 numery telefonów.
  18. Czy czujnik z optyką lustrzaną jest lepszy i dlaczego ?
    • Tak. Czujnik który posiada lustro, oprócz normalnej ochrony, swoim zasięgiem obejmuje również tzw. strefę podejścia (czujnik widzi ruch dosłownie pod samym sobą).
  19. Czy system mogę zamontować samemu, czy lepiej zlecić to profesjonalnej firmie ?
    • Nie ma przeciwwskazań, aby system mogły zakładać osoby które nie mają żadnych kwalifikacji. Ze względu na złożoność pewnych zagadnień, które nie zawsze są w instrukcjach wyjaśnione, polecamy jednak zlecić taki montaż firmie, która się w tym specjalizuje. Mamy wtedy pewność, że system został zamontowany i skonfigurowany zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi.
  20. Czym się różni centrala Versa od centrali Integra ?
    • Różnic jest wiele. Przede wszystkim Integra ma większe możliwości rozbudowy (większa ilość czujników). Do integry można dołożyć więcej urządzeń peryferyjnych (czytniki kart, ekspandery wejść/wyjść, moduły światłowodowe, konwertery RS232 itp.). Dodatkowo Integra posiada dwie bardzo ważne funkcje iloczynu "AND" oraz sumy "OR" logicznej. Te funkcje pozwalają na stworzenie dość pokaźnego systemu sterowania budynkiem.
  21. Dlaczego instalacji alarmowej nie powinno się kłaść tzw. "skrętką" ?
    • Stosowanie kabla skręcanego może być przyczyną wadliwej komunikacji urządzeń pracujących na magistrali (manipulatory, ekspandery). Wynika to z zasady działania kabla skręcanego. Ponad to skrętka jest droższa od typowego kabla alarmowego, jest cięższa i grubsza co niekorzystnie wpływa na wygodę instalacji.
  22. Ilu żyłowy przewód powinienem położyć pod system alarmowy ?
    • Zasada jest taka, że lepszy przewód z większą ilością żył, niż mniejszą. Najczęściej stosuje się przewód 6 żyłowy, np. YTDY 6x0,5 , choć nie raz wystarcza tylko 4 żyły.
  23. Jakie czujniki można podłączyć do systemu alarmowego?
    • W zasadzie wszystkie, które posiadają styk NC. Obecnie producenci czujników ruchu, dymu, zalania, otwarcia itp. zawsze umieszczają w czujniku styk NC.
  24. Jestem na etapie układania przewodów pod alarm. O czym pamiętać ?
    • Warto pamiętać o poprowadzeniu instalacji do automatyki bramowej, garażowej, do rozdzielni elektrycznej itp. Podczas podłączania systemu alarmowego i jego konfigurowania, będzie można zrealizować prostą automatykę sterowania bramami, oświetleniem itp. Jeśli na tą chwilę nie ma takich planów, to może za kilka lat okaże się to niezbędne a wtedy okablowanie będziemy mieć już gotowe.
  25. Podłączyłem system alarmowy. Dlaczego wyskoczyła awaria ?
    • "Świeży" system alarmowy, przy pierwszym uruchomieniu zawsze zgłasza awarie. Jest to spowodowane tym, że w systemie nie ma ustawionej daty i godziny (co jest konieczne) oraz podłączony akumulator nie zdążył się doładować. Parametry czasowe należy oczywiście ustawić i poczekać aż akumulator się doładuje (nie powinno to zająć więcej czasu niż 1h). Po tych czynnościach awaria powinna zgasnąć.
  26. Z ilu cyfr powinno się składać hasło w systemie alarmowym ?
    • Hasło powinno mieć 4-8 cyfr. Niektóre normy wymagają, aby długość hasła wynosiła min. 6 cyfr.
  27. Chcę zamontować system alarmowy. Jaką centralę wybrać ?
    • Tematyka jest bardzo obszerna. Przede wszystkim należy policzyć ilość planowanych czujników które będą na obiekcie i na tej podstawie dobieramy "wielkość" centrali alarmowej. Następnie należy zastanowić się nad funkcjami jakie ma spełniać centrala. Czy ma to być prosty system czy również system, który może sterować automatyką domową (oświetlenie, rolety, otwieranie bram). Dopiero po tych przemyśleniach możemy wybrać centralę alarmową, która będzie dla nas idealna. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi konsultantami lub do wypełnienia prostego formularza alarmowego.
  28. Chciałbym połączyć kilka czujników szeregowo. Odradzono mi takie rozwiązanie. Dlaczego ?
    • Każdy czujnik powinien mieć przydzielone osobne wejście w centrali alarmowej. W momencie wykrycia alarmu, centrala nie informuje z którego czujnika pochodzi alarm, tylko z której linii ten alarm pochodzi. Jeśli podłączymy 10 czujników na jedną linię w sposób szeregowy, to nie będziemy w stanie stwierdzić w którym miejscu nastąpiło włamanie, ponieważ system wskaże linię a nie konkretny czujnik.
  29. Czy akumulator w centrali alarmowej należy wymieniać ?
    • Tak. Jest to element który po upływie kilku (5,6) lat traci swoje pierwotne właściwości. Dla bezpieczeństwa i "czystego sumienia" akumulator powinien być wymieniany.
  30. Czy piloty należące do odbiornika RE-2K współpracują z odbiornikiem RX-2K ?
    • Tak. Obecnie wszystkie produkowane przez firmę Satel piloty (oprócz APT-100 ABAX) współpracują ze wszystkimi odbiornikami Satel, czyli RE-xK, RX-xK oraz INT-RX.
  31. Dlaczego warto montować sygnalizator wewnętrzny ?
    • Obecnie budowane obiekty posiadają dość dobrą izolację akustyczną. Stosowanie sygnalizatora tylko zewnętrznego może być niewystarczające, aby wewnątrz usłyszeć działającą syrenę. Sytuacja ma szczególne znaczenie wtedy, gdy w systemie istnieją również czujniki np. czadu. Dobrze jest, kiedy domownik może być skutecznie powiadomiony o ewentualnym zagrożeniu.
  32. Do czego służy styk TMP w centralach Satel Versa ?
    • Jest to złącze dodatkowego obwodu sabotażowego przeznaczonego do podłączenia np. stycznika od obudowy. Jeśli styku nie wykorzystujemy, należy go zewrzeć do masy (TMP-COM).
  33. Jakie czujniki powinno się stosować w kotłowni ?
    • Przyjęło się, że w pomieszczeniach w których jest generowane "nieprzeciętne ciepło", czyli np. kotłownia, salon z kominkiem czy garaż (ciepło od rozgrzanego silnika) - stosuje się czujniki dualne. Czujnik dualny wykrywa ruch za pomocą toru podczerwieni oraz toru mikrofalowego. Stosowanie zwykłego czujnika podczerwieni może powodować powstawanie tzw. fałszywych alarmów. Dobrym przykładem czujnika mikrofalowego jest czujnik Silver firmy Satel.
  34. Kupiłem centralę Integra 128 WRL. Dlaczego nie dostałem transformatora ?
    • Przy zakupie centrali Integra 128-WRL producent nie dostarcza transformatora zasilającego. Należy kupić osobno. Ze względu na nietypowe otwory montażowe, polecamy zakup transformatora TR60 firmy Satel.
  35. Kupiłem czujkę odporną na zwierzęta. Dlaczego nie dostałem do niej uchwytu ?
    • Większość czujników odpornych na zwierzęta nie posiada w zestawie uchwytów. Jest to spowodowane sposobem wykrywania (a raczej nie wykrywania) zwierząt. Takich czujników nie powinno się pochylać, więc producent nie dodaje uchwytu.
  36. Podłączyłem moduł GSM z kartą SIM, zanim zacząłem programować moja karta została zablokowana.
    • Praktycznie wszystkie moduły GSM wymagają tego, aby pierwszy etap programowania odbywał się bez karty SIM. Dopiero po zaprogramowaniu kodu PIN karty, można ją włożyć do modułu (przy wyłączonym zasilaniu).
      Postępując niezgodnie z tymi wskazówkami, moduł "na siłę" wgrywa przypadkowy PIN do karty, powodując jej zablokowanie. Kartę można odblokować kodem PUK.
  37. Szukam modułu GSM do alarmu. Co powinienem kupić ?
    • Moduł GSM wbrew pozorom to łatwy temat. Większość firm produkujących m.in. moduły powiadomienia GSM, ma w swojej ofercie urządzenia GSM, które są wyzwalane "poprzez wejścia". Aby mieć pewność, że moduł GSM zgra się z naszą centralą, należy wybrać taki moduł, aby był wyzwalany właśnie poprzez wejścia (czyli zwarcie do masy danego wejścia powoduje wysłanie powiadomienia).
  38. Co to jest CLIP w modułach powiadomienia GSM ?
    • CLIP jest to po prostu sygnał dzwonienia.
  39. Uruchomiłem system. Każde naruszenie czujnika powoduje dźwięki w klawiaturze. Dlaczego ?
    • Najprawdopodobniej została włączona funkcja tzw. "GONG". Można ją wyłączyć w ustawieniach manipulatora.
  40. Po co jest plastikowa opaska w modułach GPRS-T1 i GPRS-T2?
    • Opaska samozaciskowa została dołożona w modułach GPRS-T1 i GPRS-T2 w celu zabezpieczenia ich w transporcie przed urwaniem się kołków mocujących. Przy instalacji modułów należy ją po prostu obciąć.

  41. Czy posiadacie w swojej ofercie alarmy które można zastosować na bramie?
    • Mamy w naszej ofercie czujniki magnetyczne (kontaktrony) bramowo-najazdowe przeznaczone do montażu w bramach garażowych, roletach wystawowych a także w bramach wjazdowych na posesje. Kontaktrony bramowo-najazdowe można znaleźć tutaj. Kontaktrony KBN podłącza się przewodowo do dowolnych systemów alarmowych (dostępnych w naszej ofercie).

  42. Jak podłączyć sterownik radiowy UMB-100HS? Nie widzę zacisku C!
    • Faktycznie, producent nie opisuje zacisku C na płytce sterownika UMB-100HS. Znajduje się on pomiędzy zaciskami NC1 i NO1. Poniżej przedstawiamy to na zdjęciu.

      Wyprowadzenia sterownika radiowego UMB-100HS

  43. Jak prowadzić przewody w systemie alarmowym? Od czujki do czujki, czy każdy osobno do centrali?
    • W instalacji alarmowej należy od każdej czujki, sygnalizatorów, klawiatur itp. elementów prowadzić osobne przewody do centrali alarmowej. Czyli w montowanym alarmie każdy element w systemie ma swój przewód prowadzący do centrali. Jedynie w przypadku czujników otwarcia (kontaktrony) można prowadzić przewód od czujnika do czujnika i na końcu doprowadzić go do centrali (połączenie szeregowe).

  44. Chciałem zakupić u Państwa zestaw alarmowy. Czy będę potrafił go sam zamontować?
    • Oferowane przez nas kompletne systemy alarmowe oprócz niezbędnych podzespołów zawierają instrukcję montażu (instalatora) oraz opracowane przykładowe schematy podłączenia. Osoba mająca zdolności manualne i minimalną wiedzę techniczną (połączenia szeregowe, równoległe) poradzi sobie z montażem zestawu alarmowego.
  45. Czy alarm działa, jeśli zabraknie prądu?
    • Wszystkie oferowane przez nas zestawy alarmowe mają zasilanie awaryjne w postaci bezobsługowego akumulatora. W momencie braku prądu 230V system automatycznie przechodzi na zasilanie awaryjne. Po powrocie zasilania akumulator automatycznie się ładuje.

  46. Czy do uruchomienia systemu alarmowego potrzebne są specjalistyczne przyrządy?
    • W zasadzie nie. Dobrze jednak jest mieć najprostszy miernik, za pomocą, którego można zmierzyć napięcie lub ciągłość obwodu (zwykły multimetr). Może to też być żarówka 12V małej mocy (np. 12V/5W).

  47. Czy do zakupionej centrali alarmowej dostanę program do jej programowania?
    • Tak. Do każdej zakupionej u nas programowalnej centrali alarmowej klient otrzymuje program do jej konfiguracji i serwisowania. Program jest oczywiście bezpłatny.

  48. Czy mikroprocesorowe centrale alarmowe trzeba programować z komputera?
    • Nie. Wszystkie systemy można zaprogramować z klawiatury – według instrukcji instalatora i listy ustawień (dołączane do każdej centrali). Natomiast użycie specjalnego przewodu do programowania i programu komputerowego ułatwia i przyspiesza znacznie to zadanie.

  49. Czy mogę zamontować system alarmowy samodzielnie? Czy muszę mieć licencję?
    • Nie musi robić tego osoba z licencją. W zwykłych obiektach takich jak domy i sklepy można zainstalować alarm samodzielnie.  Natomiast w obiektach o szczególnym zagrożeniu (banki, obiekty wojskowe, itp.) system alarmowy powinna zakładać firma mająca koncesję i odpowiednie licencje.

  50. Czy można zabezpieczyć system alarmowy przed skutkami wyładowań atmosferycznych?
    • Tak. Dostępne dzisiaj rozwiązania techniczne pozwalają wyeliminować w znacznym stopniu uszkodzenia urządzeń powstałe w wyniku wyładowań atmosferycznych. W dziale TEORIA prezentujemy przykłady takich rozwiązań.

  51. Posiadam już zamontowaną obudowę 17/TRP40, napięcie 16/18V, prąd 2,2A/2A. Proszę o informację, czy z całą pewnością może być zastosowana do zestawu alarmowego SATEL Integra?
    • Obudowa 17/TRP40 może być stosowana do central typu INTEGRA 24 i 32. Podłączamy wówczas do płyty napięcie 18V z transformatora. W przypadku płyt INTEGRA 64 i 128 należy stosować obudowy 17/TRP50 z zasilaczem o napięciu wyjściowym 20V AC.

  52. Mam zestaw DT3-PILOT. Syrena cały czas wyje i mruga mimo tego że centralka jest wyłączona czy włączona w stan czuwania. Co jest nie tak?
    • Przyczyną takiego zachowania się centrali jest brak lub źle podłączona linia sabotażowa.
      Należy sprawdzić wszystkie połączenia linii sabotażowej. Jeżeli wszystko jest poprawnie połączone (w momencie zamknięcia wszystkich obudów linia sabotażowa stanowi obwód zamknięty) - centrala powinna pracować poprawnie.
      Oczywiście sama centrala też musi być zamknięta.